Finanse

Ceny w polskich sklepach cały czas rosną. Duże zmiany wśród „liderów drożyzny”!

2024-02-15 9:54

W ciągu ostatnich 12 miesięcy codzienne zakupy w sklepach zdrożały średnio o 4,8 proc. W okresie od stycznia 2023 roku do stycznia 2024 roku najbardziej wzrosły ceny słodyczy i deserów, tym samym po kilku miesiącach zmienił się "lider drożyzny". Eksperci przewidują, że w bieżącym roku można spodziewać się kolejnych wzrostów cen, m.in. mięsa i używek.

W styczniu 2024 r. codzienne zakupy Polaków były droższe średnio o 4,8 proc. niż w styczniu 2023 r. - wynika z najnowszego raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych”, przygotowanego przez UCE RESEARCH i Uczelnię WSB Merito. Raport powstał na podstawie analizy przeszło 55 tys. cen detalicznych z ponad 25 tys. sklepów. W badaniu porównano ceny ponad 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku ze stycznia 2024 roku i analogicznego okresu z 2023 roku. Na 17 uwzględnionych w badaniu kategorii 5 zaliczyło dwucyfrowe podwyżki, 8 – jednocyfrowe, a 4 kategorie produktów w ciągu minionego roku staniały.

W dalszym ciągu w sklepach jest drożej, tylko dzieje się to nieco wolniej niż w poprzednich miesiącach - mówi dr Justyna Rybacka z Uniwersytetu WSB Merito Gdynia. - Do tego w styczniu br. mniej kategorii niż w grudniu ub.r. potaniało rdr. Powodem tego był wzrost płacy minimalnej. Wraz z nią przedsiębiorców czeka podwyżka składki ZUS. Ponadto zdrożała opłata paliwowa. To wszystko przełożyło się na podwyżki średnich cen niektórych kategorii.

Po kilku miesiącach nastąpiła zmiana na pozycji lidera najbardziej drożejących produktów. Na pierwszym miejscu w rankingu drożyzny znalazły się słodycze i desery, choć jeszcze w grudniu zajmowały piąte miejsce, na drugą pozycję awansowały z szóstego miejsca napoje bezalkoholowe, a dotychczasowy lider spadł na trzecie miejsce.

Pełną analizę zmian cen w sklepach oraz ranking drożejących produktów znajdziecie w poniższej galerii:

- W 2024 roku należy spodziewać się wzrostów cen mięsa. Dla drobiu mogą to być nawet 2-3 zł więcej za kilogram fileta z piersi kurczaka. Wieprzowina drożeć będzie powoli, ale długotrwale ze względu na redukcję stad trzody chlewnej w Polsce i całej UE - prognozuje dr Joanna Wieprow z Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu. - Z kolei podwyższenie stawek akcyzy na alkohol i papierosy może w tym roku skutkować wzrostem kosztów zakupów używek, ale dopiero za kilka miesięcy. Wcześniej wyprodukowane wyroby z akcyzą zapłaconą w 2023 r. powinny utrzymać swoje ceny.

Obiad za 2 zł to jej specjalność. Znacie Marchewę?