W tych sytuacjach trzeba zapłacić za maturę. Nie każdy o tym wie

i

Autor: archiwum, pixabay

MATURA

W tych sytuacjach trzeba zapłacić za maturę. Nie każdy o tym wie

2024-05-14 14:32

Choć dla większości zdających matura jest darmowa, to niektóre osoby przystępujące do egzaminu dojrzałości muszą wnieść specjalną opłatę. Sprawdź, dla kogo matura jest płatna oraz kiedy trzeba wnieść opłatę.

Płatna matura. Kto musi zapłacić za egzamin dojrzałości?

Część maturzystów za możliwość podejścia do egzaminu dojrzałości musi zapłacić, o czym nie każdy wie. Matura jest odpłatna dla absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy po raz trzeci i kolejny przystępują do egzaminu z tego samego przedmiotu. Dotyczy to zarówno przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. Jeśli absolwent przystępuje kolejny raz do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu dodatkowego, który zgłaszał w poprzednich latach, ale do matury nie przystąpił, to również musi wnieść opłatę.

Jak wyjaśnia OKE, ponownie przystąpienie do egzaminu dojrzałości nie dotyczy terminu dodatkowego ani poprawkowego, lecz terminów w następnym roku. Obowiązek sprawdzenia, czy za dany egzamin trzeba zapłacić, spoczywa na absolwencie. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z właściwą okręgową komisją egzaminacyjną.

Ile trzeba zapłacić za przystąpienie do matury?

Opłata za egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego i przedmiotu dodatkowego, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, na danym poziomie, wynosi 50 zł brutto. Pieniądze wpłacane przez absolwentów zasilają budżet państwa.

Co istotne, opłatę trzeba wnieść w ściśle określonym terminie. Dla przykładu, absolwent, który w 2024 roku chciał przystąpić po raz trzeci do matury lub zdać egzamin z przedmiotu dodatkowego, do którego wcześniej nie podszedł, musiał wnieść opłatę w terminie od 1 stycznia do 7 marca 2024 r. na rachunek bankowy wskazany przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Następnie dowód wpłaty powinien przesłać do OKE oraz do dyrektora szkoły. Opłata za egzamin maturalny nie podlega zwrotowi w razie nieprzystąpienia do egzaminu.

Kto może zostać zwolniony z opłaty za maturę?

Jak podaje OKE, niektóre osoby mogą zostać zwolnione z konieczności wniesienia opłaty za maturę.

- Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej może zwolnić z opłaty za egzamin maturalny osobę o niskim dochodzie, na jej wniosek, jeżeli dochód ten nie jest większy niż kwota, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych oraz w § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna, tj. 674,00 zł – czytamy na stronie internetowej OKE.

Wniosek o zwolnienie z opłaty trzeba złożyć u dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Quiz maturalny. Sprawdź, czy zdasz maturę z języka polskiego

Pytanie 1 z 20
Alegoria to:
Matura z matematyki w Zespole Szkół Salezjańskich w Łodzi