WYDARZENIA

Nowa wystawa w krakowskim MOCAK-u. Motywem przewodnim są... okna!

2023-06-29 14:37

W czwartek, 29 czerwca w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK premierę miała nowa wystawa, której motywem przewodnim zostały... okna! Instalacje można oglądać w galerii Re. Zobaczcie, jak w niezwykle artystyczny sposób można podejść do przedmiotów codziennego użytku.

MOCAK w Krakowie z nową wystawą. Instalacje powstały na bazie okiem

Już od czwartku, 29 czerwca w Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak w Krakowie można oglądać wystawę pokonkursową "OKNOPLAST FOR ART", zorganizowaną we współpracy Mocaku z Grupą Oknoplast. Artyści z Polski i zagranicy zostali zaproszeni do wykonania projektu pracy w dowolnej technice wpisującej się w ramy okna. Na początku 2023 roku komisja pod przewodnictwem Andy Rottenberg w składzie Andrzej Bednarczyk, Edyta Kurpiel-Placek, Maria Anna Potocka oraz Andrzej Starmach wskazała laureatów. Do konkursu zgłosiło się aż 211 artystów. Prace zostały przedstawione członkom komisji anonimowo, aby zapewnić wszystkim uczestnikom konkursu równe szanse.

— Oknoplast ma, co jest naprawdę piękne, ogromne ambicje artystyczne oraz spore wyczucie co do tego, co jest w sztuce wartością. Zrobiliśmy konkurs i jego ramach pokazujemy wystawę prac pięciu artystów, które są zakomponowane w obszarze okna, czyli tego, co jest podstawową produkcją Oknoplastu. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ wreszcie widzimy, że polski biznes na szeroką skalę ruszył w kierunku sztuki współczesnej i tę sztukę nie tylko wspomaga, ale również rozumie — powiedziała podczas konferencji Anna Maria Potocka, dyrektorka MOCAK-u.

MOCAK. Wystawa pokonkursowa "Oknoplast for art"

Zwycięzcą został Jakub Słomkowski, malarz, rysownik, twórca instalacji oraz muzyk, który studiował w warszawskiej ASP oraz na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Drugą i trzecią nagrodę przyznano Andrzejowi Wełmińskiemu oraz Mateuszowi Sakowi. Wyróżnieni zostali: Marta Hołderna, Ada Jurczak-Łowkis, Michał Iwański, Jerzy Kosałka, Robert Kuta, Drack Maeva, Klaudia Milačić. W Galerii Re w MOCAK-u do 17 września można oglądać trzy nagrodzone i dwie wyróżnione instalacje.

— Na tę prace złożyły się pomysły, które miałem w kontekście wierzeń i zabobonów. Początkowo za tym oknem miała być czarna noc, niestety muzeum nie zgodziło się na zamalowanie ściany, a trudno inaczej zrealizować taki pomysł. Ta koncepcja wtedy odpadła, ale może kiedyś jeszcze się ponownie pojawi. Zaś obraz osoby pukającej przez okno jest u Grottgera w "Lithuanii". On przedstawia wnętrze chatki leśnika, który śpi na krześle, ale jest w pełnej gotowości, obok niego leży strzelba. Znak, czyli pukanie w okno, dostrzega jego żona, która go budzi. To było wezwanie do powstania. Tutaj mamy nałożone kilka tematów i znaczeń. Pukanie to też wezwanie o pomoc — opowiedział o swojej pracy Andrzej Wełmiński. 

MOCAK. Gdzie jest? Kiedy został założony?

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zostało otwarte 19 maja 2011 roku na terenie nieistniejącej już Fabryki Schindlera przy ul. Lipowej 4. Działalność wystawiennicza MOCAK-u skupia się głównie na sztuce dwóch ostatnich dziesięcioleci. Pierwszą dyrektorką MOCAK-u jest Maria Anna Potocka, kuratorka i teoretyczka sztuki.