Miss Holandii

i

Autor: Backgrid/East News Rikkie Valerie Kollé została Miss Holandii 2023.

Konkurs piękności

Transpłciowa modelka została Miss Holandii. Pierwsza taka sytuacja w historii

2023-07-11 9:48

Historyczny moment w konkursie piękności. 8 lipca odbyły się wybory Miss Holandii 2023. Koronę wygrała 22-letnia modelka Rikkie Valerie Kollé. Tym samym stała się pierwszą transpłciową kobietą w historii, która została najpiękniejszą Holenderką. Wkrótce zawalczy o tytuł Miss Universe. Co o niej wiemy?

Miss Nederland to najpopularniejszy konkurs piękności w Holandii. 8.07.2023 odbyła się tegoroczna gala, na której pojawiła się sama Miss Universe, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych R'Bonney Gabriel. Najpiękniejsza kobieta wszechświata miała okazję poznać tam zwyciężczynię holenderskich wyborów, która już za kilka miesięcy zawalczy o międzynarodową koronę. Miss Nederland 2023 została Rikkie Valerie Kollé. To 22-letnia modelka i aktorka pochodzenia moluckiego. Udało jej się zapisać na kartach historii nie tylko jako nowa najpiękniejsza Holenderka, ale także jako pierwsza w historii transpłciowa zwyciężczyni. 

Uczestniczka Eurowizji Junior przeszła korektę płci. W konkursie wystąpiła jeszcze jako chłopiec

Finał Miss World

Rikkie Valerie Kollé - historia

Rikkie Valerie zawsze wiedziała, że urodziła się w niewłaściwym ciele. Kiedy była 8-letnim Rikiem powiedziała swoim rodzicom, że jest dziewczynką. Rodzina od początku bardzo ją wspierała. Jako 11-latka oficjalnie zmieniła imię i dokonała coming outu. Kiedy skończyła 16 lat, zaczęła przyjmować hormony. Dopiero w styczniu 2023, po dwóch latach czekania, przeszła operacyjną korektę płci. Rikkie Valerie mówi, że chce być wsparciem i przykładem dla innych osób transpłciowych w Holandii. Pod koniec bieżącego roku będzie drugą w historii transpłciową uczestniczką konkursu Miss Universe. Pierwsza była Angela Ponce z Hiszpanii. O koronę ubiegała się w 2018 roku. 

Listen on Spreaker.