Zatoka szpiegów

i

Autor: AKPA

seriale

Zatoka szpiegów, odcinek 1 i 2 - streszczenie. Co się wydarzy na początku serialu?

2024-01-07 18:36

Zatoka szpiegów to najnowszy serial historyczny Telewizji Polskiej, który oparty jest m.in. na rzeczywistych wydarzeniach, które miały miejsce w pierwszych latach II wojny światowej. Widzowie zobaczą więc wizytę w Gdyni pancernika „Bismarck”, niemieckie prace nad torpedami lub przechwycenie danych o misjach „wilczych stad” U-bootów. Za reżyserię serialu odpowiada Michał Rogalski, za scenografię Karina Baran, a za kostiumy - Wanda Kowalska. Co wydarzy się w pierwszych odcinkach Zatoki szpiegów?

Franz Neumann (Bartosz Gelner) jest młodym porucznikiem Abwehry. Wywodzi się z dobrej niemieckiej rodziny od lat mieszkającej w Gdańsku, ale któregoś dnia odkrywa swoje polskie pochodzenie. Kiedy jego ukochana zostaje zamordowana przez Niemców, decyduje się zostać polskim szpiegiem. Franz przeżywa trudną, wojenną miłość. Na swojej drodze spotka dwie fascynujące kobiety, z którymi łączą go skomplikowane relacje: Annę (Maria Świłpa) – Polkę wychowaną na styku dwóch kultur i dwóch wrogich narodów – oraz Gretę (Karolina Kominek) - Niemkę, która nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest jedynie narzędziem szpiegowskiej intrygi. Zagrożony dekonspiracją, okłamywany przez najbliższych, prowadzony przez cynicznego „opiekuna” Engela (Michał Balicki), młody oficer musi wybierać pomiędzy lojalnością wobec rodziny, wiernością ojczyźnie a miłością do kobiety… a nawet dwóch kobiet.

Aktorzy z serialu Ranczo po latach. Nie do wiary jak bardzo się zmienili!

Zatoka szpiegów - odcinek 1

Gdynia. Lato roku 1940. Franz Neumann to 24 - letni porucznik Abwehry. Jego ojczym jest wysokim oficerem gdańskiej policji. Wychowywał Franza twardą ręką, więcej ciepłych uczuć rezerwując dla jego młodszego brata Otto, który niedługo wyrusza w pierwszy rejs bojowy na niszczycielu. Franz jest oddelegowany do współpracy z Krigsmarine, jego bezpośrednim przełożonym jest komandor Kessler. Franz nie stroni od alkoholu, a także narkotyków, o które nie trudno w portowym mieście. Podczas jednej z wizyt w knajpie wdaje się w bójkę w obronie kelnerki Anny. Dziewczyna pozwala, by Franz odprowadził ją do domu. Na miejscu okazuje się, że Anna jest Polką, którą Franz znał z czasów, kiedy byli jeszcze dziećmi. Gdy Anna sugeruje Franzowi, że jego ojciec był Polakiem, ten nie kryje wściekłości. Robi się agresywny i nieoczekiwanie traci świadomość. Budzi się dopiero następnego ranka i odkrywa leżące pod oknem kamienicy zwłoki Anny. Wszystko wskazuje na to, że dziewczyna zginęła wyrzucona z okna. Franz ucieka z miejsca zdarzenia. Wkrótce odnajduje go barman Johann, który pokazuje Franzowi zdjęcia, wskazujące na to, że to on zabił Annę. Proponuje mu układ. Dostanie negatywy zdjęć, ale w zamian zdobędzie informacje, którymi jest zainteresowany brytyjski wywiad. Przyparty do muru Franz, musi się zgodzić na współpracę. Wiadomość o ojcu Polaku nie daje mu spokoju. Odwiedza matkę. Chce poznać prawdę o swoim pochodzeniu. Wśród przechowywanych przez matkę pamiątek znajduje tajemniczą wizytówkę pastora prowadzącego w Gdyni Dom Szwedzkiego Marynarza. Tego samego wieczoru w porcie wojennym żegna brata, który wypływa w swój pierwszy bojowy rejs.

Zatoka szpiegów - odcinek 2

Franz odwiedza Dom Szwedzkiego Marynarza, gdzie dowiaduje się, że jego ojcem jest Polak o nazwisku Kurkowski. Pastor Eriksson przekazuje mu list, w którym ojciec prosi, żeby w trudnym czasie wojny syn umiał zachować się przyzwoicie. Franza napadają na ulicy uzbrojeni złodzieje. Jeden z nich, Staszek, okazuje się jego dawnym kolegą. Franz odwiedza matkę i chce dowiedzieć się czegoś więcej o swoim prawdziwym ojcu, ale ona początkowo unika rozmowy. W końcu spotyka się z synem i przyznaje, że kochała kiedyś Kurkowskiego, ale sądziła, że zginął na morzu. Wtedy związała się z Lotharem, który zaopiekował się nią i jej nieletnim synem. Nie ujawnia Franzowi, że prawdziwą motywacją do związku z Niemcem były groźby ojca, który chciał ją wydziedziczyć. Na molo do Franza zagaduje przypadkowy mężczyzna i zostawia mu aparat szpiegowski z adresem skrzynki kontaktowej. Franz rozumie, że to wysłannik Johanna. Musi jednak wykonać zadanie, jeśli nie chce być posądzony o zabójstwo Anny. Żeby zdobyć informacje, których potrzebuje aliancki wywiad, Franz uwodzi Ilsę, sekretarkę komandora Kesslera. Wynajmuje Staszka, żeby upozorował napad na dziewczynę, a Franz spieszy jej na ratunek. Następnego dnia Franz odwiedza ją z kwiatami. Poznaje wtedy Gretę, piękną żonę Kesslera, której wpada w oko. Franz i Ilse lądują w łóżku, ale sekretarka twierdzi, że nie ma dostępu do tajnych dokumentów, które Kessler trzyma w swoim prywatnym domu. Engel, kolega Franza z SS, odwiedza go z informacją, że namierzył polskiego szpiega, brata więźnia, który otruł się, kiedy przesłuchiwał go Franz. Odnalezienie go mogłoby podreperować reputację Franza. Muszą się jednak spieszyć, z przesłuchaniem, bo ma być zlikwidowany w ramach Intelligenzaktion. Na miejsce docierają za późno.. Do Franza dociera, jak bardzo okrutne są działania niemieckiej armii wobec polskiej ludności. Razem z Engelem jadą na bal z okazji kapitulacji Francji, na który Franza zaprosiła zauroczona nim żona Kesslera. Na balu Franz wymyka się z Ilse w ustronne miejsce, Wykorzystuje sytuację, żeby wkraść się do gabinetu Kesslera i sfotografować tajne dokumenty z nazwami okrętów, które wkrótce przypłyną do Gdyni. Przekazuje zdjęcia do skrzynki kontaktowej polskiego wywiadu. J