Jedni go kochają, drudzy nienawidzą. Urodzony w 1956 w Kopenhadze Lars von Trier wywołuje skandale przy premierze każdego swojego filmu. Nie tylko tym, co pokazuje na ekranie, ale także swoim zachowaniem i kontrowersyjnymi wypowiedziami. Poniżej prezentujemy kilka faktów z życia reżysera, którymi wzbudzał skrajne emocje wśród widzów na całym świecie.
Zimna wojna w Cannes 2018 – o czym jest film Pawła Pawlikowskiego?
Lars von Trier - filmy
Niemal każda produkcja reżysera spotkała się z olbrzymimi kontrowersjami. Wystarczy wymienić takie filmy jak "Nimfomanka" czy "Antychryst". Najczęściej widzowie zniesmaczeni są perwersyjnymi scenami seksu ocierającymi się o pornografię.
Cannes 2011 - wypowiedź Larsa von Triera
W 2011 roku po premierze swojego filmu "Melancholia" na konferencji prasowej reżyser powiedział, że... "rozumie działania Hitlera". Pronazistowska wypowiedź słusznie spotkała się z oburzeniem i wykluczeniem Larsa von Triera z festiwalu. Nie pomogły przeprosiny ani tłumaczenia. Duńczyk stał się persona non grata na kolejne 6 edycji imprezy. W 2018 roku organizatorzy festiwalu najwyraźniej wybaczyli filmowcowi, gdyż został on ponownie zaproszony do Cannes. Z jakim skutkiem? O tym możecie przeczytać poniżej.
The House That Jack Built w Cannes 2018
Podczas premiery najnowszego filmu Larsa von Triera na Festiwalu Cannes 2018, ponad 100 osób wyszło z sensu. Widzowie nie mogli znieść przerażających scen ćwiartowania ciał kobiet i dzieci przez seryjnego mordercę. Światowa premiera filmu odbyła się 14 maja 2018 roku. Na razie nie wiadomo, kiedy "The House That Jack Built" trafi do polskich kin.
Lars von Trier i Bjork
W 2017 roku islandzka piosenkarka Bjork oskarżyła reżysera o molestowanie seksualne. Przypomnijmy, że wokalistka i Lars von Trier spotkali się w 2005 roku na planie filmu "Tańcząc w ciemnościach". Duńczyk zabrał głos w tej sprawie i w jednym z wywiadów powiedział, że to on czuje się ofiarą. Jak było naprawdę?
Scenariusze filmowe von Triera
Lars von Trier przyznał, że jedynym scenariuszem, który napisał na trzeźwo był ten do dwóch części "Nimfomanki". Reżyser przez wiele lat zmagał się z depresją. Był także uzależniony od narkotyków i alkoholu.