Z tych rejonów Polski migruje najwięcej ludzi. Wiemy, co jest powodem!

i

Autor: Karol Porwich/East News Gmina Frombork - jeden z rejonów Polski najmocniej dotkniety migracją

Z tych rejonów Polski migruje najwięcej ludzi. Wiemy, co jest powodem!

2023-02-11 13:17

W Polsce w ostatnich latach zauważalna została tendencja do migracji w rejony bardziej bezpieczne i oferującą lepsze zatrudnienie. Widać to na podstawie spisu powszechnego i rejestracji w bazie PESEL. Z analizy wynika, że mocniej zaludniane są zachodnie regiony Polski, a wyludnia się wschodnia część kraju. Z których rejonów migruje najwięcej ludzi? Listę znajdziesz w dalszej części artykułu.

Migracja w Polsce

Sytuację migracji wewnętrznej w Polsce najlepiej widać, kiedy porównamy dane bazy PESEL i tych ze spisu powszechnego. Wynika z niego bowiem, że przykładowo w Warszawie powinno mieszkać 1 mln 626 tys. osób, ale w rzeczywistości w 2021 r. liczba rezydentów w stolicy kraju wynosi 1 mln 860 tys. Czyli o 234 tys. ludzi więcej. Warszawa to przykład najlepszy, w końcu to stolica Polski, do której ciągnie wielu Polaków.

Z tym, że podobny trend jest zauważalny również w innych największych miastach w kraju. Liczba niezarejestrowanych w bazie PESEL przyjezdnych:

  1. Warszawa – 234 tys.
  2. Kraków – 95 tys.
  3. Wrocław – 95 tys.
  4. Poznań – 81 tys.
  5. Gdańsk – 65 tys.
  6. Szczecin – 48 tys.
  7. Lublin – 20 tys.

Różnice wynikają z tego, że wielu ludzi jest zameldowanych w swoich starych lokalizacjach, ale na co dzień mieszka gdzie indziej. PESEL obejmuje bowiem obywateli polskich, którzy są zameldowani na pobyt stały lub czasowy powyżej trzech miesięcy oraz cudzoziemców, którzy uzyskali prawo stałego pobytu (kraje UE, EFTA i Szwajcaria), zezwolenie na pobyt stały, status uchodźcy, azyl itp. Spis był jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę, więc nie obejmuje fali uciekinierów z terenu wojny.

Migracja wewnętrzna – z tych rejonów Polski ludzie uciekają

Mimo tego już teraz możemy wyciągnąć wnioski odnośnie migracji w Polsce. Pomocna będzie w tym mapa różnic między danymi z Narodowego Spisu Powszechnego 2021 a bazą PESEL. Udostępnił ją Instytut Rozwoju Miast i Regionów. Wynika z niego, że ogólnym trendem migracji wewnętrznej jest ucieczka Polaków ze wschodu na zachód. Dwa regiony jeszcze przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie zostały szczególnie dotknięte migracją: chodzi o województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie, a szczególnie powiaty w pobliżu granicy z Białorusią i obwodem kaliningradzkim.

Lista najszybciej wyludniających się gmin w Polsce:

  • gmina Nowy Dwór
  • gmina Lipsk
  • gmina Wiżajny
  • gmina Frombork
  • gmina Lelkowo

Eksperci przewidują, że powodami migracji mieszkańców powyższych regionów mogły być: kryzys na granicy polsko-białoruskiej, który rozpoczął się jesienią 2021 r., oraz brak pracy.

Depopulacja – co to?

Depopulacja to zjawisko dowolnego zmniejszenia liczebności jakiegoś organizmu na wskazanym terenie. Zwykle określa się tym terminem drastyczne zmniejszenie populacji ludzi na jakimś obszarze. Może ono być spowodowane zarówno powolnymi trendami demograficznymi, jak migracje czy ujemny przyrost naturalny, bądź gwałtownymi wydarzeniami, takimi jak katastrofy naturalne, epidemie czy wojny.

Według ekspertów, depopulacja to coraz bardziej powszechne zjawisko, niestety dla większości obszarów ono trwałe i nieodwracalne.

Jak działa system perymetryczny na granicy z Białorusią? Straż Graniczna pokazała nagrania

Źródło: IRMiR/Business Insider