Nowe zakazy dla lokatorów mieszkań. Tego nie możesz robić, bo będzie kara

2020-11-08 12:35

Czy to, że mamy własne mieszkanie w bloku, oznacza, że wszystko nam w nim wolno? Otóż nie. Nawet będąc właścicielami, obowiązują nas ograniczenia i zakazy wynikające z polskiego prawa. Sprawdź, czego nie możesz robić we własnych czterech ścianach.

Nowe zakazy 2020. Tego nie możesz robić we własnym mieszkaniu [8.11.2020]

Czego nie można robić w swoim mieszkaniu? Określają to, po pierwsze, przepisy polskiego prawa, a po drugie, regulaminy spółdzielni mieszkaniowych. Osoby, które nie stosują się do ogólnych przepisów, mogą liczyć się z tym, że odwiedzi je policja, wystawiając mandat. I nie będzie tutaj żadnego pola do dyskusji, ponieważ - jak głosi łacińska maksyma - nieznajomość prawa szkodzi.

Nowe obostrzenia w Polsce. To nas czeka przy dalszym wzroście zakażeń [LISTA]

Mieszkając w bloku, powinniśmy się liczyć z tym, że nie tylko my jesteśmy tutaj lokatorami. Dotyczy to nie tylko zasad ogólnego współżycia, ale także faktu, że dzielimy z innymi tzw. części wspólne. To m.in. klatka schodowa, piwnica czy garaż podziemny. 

Czego nie możesz robić we własnym mieszkaniu oraz częściach wspólnych? Przejdź do naszego zestawienia i rozwiej wszelkie wątpliwości. Kliknij zdjęcie na górze artykułu lub to poniżej.

Zobacz także: Magda Narożna pijana opiekowała się córką? Przerażony Dawid atakuje byłą żonę

Kultowe teksty z podwórka. Pamiętasz? Spróbuj je dokończyć!

Pytanie 1 z 12
...! Na bramkę!

Wspólnota a spółdzielnia mieszkaniowa. Czym się różnią?

Obecnie coraz popularniejsze stają się nie spółdzielnie, a wspólnoty mieszkaniowe. Czym się od siebie różnią? 

Spółdzielnia mieszkaniowa to podmiot działający na podstawie prawa spółdzielczego. Jej członkowie posiadają lokale spółdzielcze, własnościowe prawo do nieruchomości, lub spółdzielcze, lokatorskie prawo do nieruchomości. Podmiot taki działa zatem na podstawie prawnej i ma charakter gospodarczy.

Zgodnie z ustawą z 15 grudnia 2000 roku przedmiotem działalności spółdzielni może być:

  • budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych;
  • budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych;
  • budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów;
  • udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych;
  • budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania, lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.

Wspólnota mieszkaniowa dotyczy ogółu właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości (zwykle jednego budynku wraz z otaczającym terenem). Powstaje ona z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu. Powstają wówczas jakby dwie nieruchomości (posiadające odrębne księgi wieczyste):

  • lokalowa,
  • budynkowa.

Z prawa własności nieruchomości lokalowej wynika prawo współwłasności nieruchomości budynkowej.