Stres

i

Autor: Pexels

ZDROWIE

Codzienne mikrostresy? Mamy na to sposoby!

2024-05-10 10:05 Materiał sponsorowany

W dzisiejszych czasach pojęcie bezstresowego życia to oksymoron. Żyjemy szybko, codzienne stajemy przed mnóstwem wyzwań, a związana z tym presja nie pozostaje obojętna na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak radzić sobie z mikrostresem i zachować równowagę psychiczną? Poznaj kilka prostych trików, które skutecznie złagodzą nieprzyjemne napięcie.

Nauka, praca, domowe obowiązki, problemy w relacjach z bliskimi – czasem mamy na głowie tak wiele, że doba wydaje się zbyt krótka. Niestety, szybkie tempo życia i presja związana z koniecznością osiągania kolejnych celów sprawia, że stres towarzyszy nam każdego dnia. Nie zawsze jako ciężki kaliber – najczęściej jest to niewielkie napięcie, tzw. mikrostres, który występuje jako reakcja organizmu na prozaiczne wyzwania i trudności. Lekkie zdenerwowanie nie wydaje się niczym złym, ani szkodliwym, jednak kiedy liczba mikrostresów mnoży się, a ich natężenie narasta, może wejść w stan przewlekły, który będzie negatywnie rzutował na nasze zdrowie i samopoczucie.

Co ciekawe, młodzi ludzie odczuwają ten stan znacznie dotkliwiej, niż starsze generacje. Z badania przyprowadzonego na zlecenie Mars Wrigley wynika, że aż 31 proc. przedstawicieli pokolenia Z i młodych millenialsów w Polsce doświadcza 2-3 mikrostresów dziennie. Nie odpowiemy na pytanie, jak sprawić, by twoje życie stało się całkowicie bezstresowe, bo to raczej niemożliwe. Możesz za to wykorzystać nasze patenty na skuteczne złagodzenie napięcia i zdystansowanie się do codziennych problemów.

Wyjdź na świeże powietrze

Stając przed trudnym dylematem lub działając pod presją możemy czasami odnieść wrażenie, że znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia. Tkwienie w czterech ścianach i zaduch panujący w pomieszczeniu to czynniki, które jeszcze dodatkowo potęgują ten stan. W momencie, gdy czujesz, że napięcie zaburza twój tok myślenia i powoli zmierza w stronę paniki, wstań i wyjdź na zewnątrz. Nawet kilka minut na świeżym powietrzu pozwoli oczyścić umysł i nabrać dystansu do problemów, z którymi się mierzysz.

Orbit

i

Autor: Materiały prasowe

Wypróbuj ćwiczenia oddechowe

Techniki oddechowe to dobrze znany i sprawdzony sposób na stres. Ta metoda ma jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę – możesz stosować ją bez względu na czas i miejsce, w jakim się znajdujesz. Głębokie wdechy i wydechy dotlenią mózg, uspokoją bicie serca, a także skutecznie złagodzą napięcie nerwów i mięśni.

Jak to zrobić? Skup się na tym, żeby każdy wdech i wydech trwał 7 sekund. Pomiędzy wdechem wydechem zrób także 7-sekundową przerwę, zanim ponownie nabierzesz lub wypuścisz powietrze. Powtórz całą sekwencję 7 razy. Gwarantujemy, że poczujesz znaczącą ulgę!

Bądź tu i teraz

Troska o siebie niezwykle ważna, jednak codzienne problemy i wyzwania mogą sprawić, że nasze potrzeby automatycznie spadną na dalszy plan. Nie musi tak być. Nawet w najtrudniejszych sytuacjach można nauczyć się uważności na to, co czujemy i myślimy. O tym, że w natłoku obowiązków warto znaleźć chwilę dla siebie, przypomina najnowsza kampania marki Orbit® - „Żuje się dobrze". Poczucie, że jest się tu i teraz to forma emocjonalnego wsparcia, jakiego możemy udzielić samym sobie. W jaki sposób odnaleźć przestrzeń, kiedy w ciele czujemy nieprzyjemne napięcie, a głowę absorbuje uciążliwy myślotok?

Lekka i humorystyczna akcja reklamowa „Żuje się dobrze” udowadnia, że nawet w najtrudniejszych momentach guma do życia może stać się dla nas pretekstem do zatrzymania i wytchnienia, a czynność żucia może okazać się wentylem bezpieczeństwa, który uwolni nagromadzone emocje i przyniesie nam błogą ulgę.

Orbit

i

Autor: Materiały prasowe

Dziel się swoimi troskami

Nie bez powodu mówi się, że smutek dzielony z drugą osobą jest połową smutku,  radość dzielona z kimś jest podwójną radością. Podobnie jest ze stresem. Mówiąc bliskim o swoich zmartwieniach, zrzucamy z siebie emocjonalny ciężar, nabieramy dystansu do całej sytuacji, a także poznajemy świeże i obiektywne spojrzenie osoby z zewnątrz, która może podsunąć nam zaskakująco proste i trafne rozwiązania.

Pokochaj ruch

Stwierdzenie, że sport łagodzi stres, nie jest niczym nowym, jednak w momentach silnego napięcia często o tym zapominamy. Jeżeli mikrostresy dopadają cię każdego dnia, regularny wysiłek fizyczny może znacząco złagodzić ich negatywne skutki. Ponadto, ruch pobudza wydzielanie endrofin, zwanych hormonami szczęścia. Choćby niewielka dawka sportu poprawia samoocenę i zwiększa wiarę we własne możliwości. Polecamy ćwiczenia areobowe, czyli np. bieganie, spacery, pływanie albo jazda na rowerze. Wystarczy 30 minut umiarkowanego wysiłku, żeby stres i napięcie całkowicie poszły w niepamięć.