Nie żyje profesor Ludwik Dobrzyński z UwB. Był pierwszym dziekanem Wydziału Fizyki

2022-01-14 12:24
Nie żyje profesor Ludwik Dobrzyński z UwB. Był pierwszym dziekanem Wydziału Fizyki
Autor: UwB Nie żyje profesor Ludwik Dobrzyński z UwB. Był pierwszym dziekanem Wydziału Fizyki

Nie żyje profesor Ludwik Dobrzyński z Uniwersytetu w Białymstoku. W latach 2007-2008 był pierwszym pierwszym dziekanem Wydziału Fizyki.

Uniwersytet w Białymstoku poinformował o tym, że 11 stycznia zmarł profesor Ludwik Dobrzyński. W latach 2007-2008 był on pierwszym dziekanem Wydziału Fizyki, wcześniej natomiast (w latach 1990-1993) dziekanem ówczesnego Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku.

Prof. Dobrzyński urodził się 27 stycznia 1941 r. w Asino na Syberii w obwodzie tomskim w byłym Związku Radzieckim. W 1964 r. skończył Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie od 1963 roku pracował w Instytucie Badań Jądrowych (IBJ) w Świerku. W latach 1981-1983 pełnił funkcję zastępcy kierownika Zakładu Metod Jądrowych Fizyki Ciała Stałego.

Na największej uczelni na Podlasiu wykładał od 1983 do 2011 r. Zorganizował tu od podstaw Pracownię Metod Jądrowych Fizyki Ciała Stałego, przekształconą później w Zakład Fizyki Ciała Stałego. W latach 1983-2007 był kierownikiem tych jednostek i sprawował opieką naukową nad kilkunastoosobowym zespołem. Prof. Ludwik Dobrzyński w trakcie swojej pracy wniósł ogromny wkład w kształtowanie się kadry naukowej białostockiej fizyki: wypromował 7 doktorów, w tym 5 w swoim zakładzie oraz wspierał naukowo 5 rozpraw habilitacyjnych w swoim zespole.

Podczas swojej pracy zajmował się m.in. badaniem struktur krystalicznych i magnetycznych ciała stałego z wykorzystaniem technik dyfrakcji rentgenowskiej i neutronów, spektroskopii Mössbauera, rozpraszania Comptona, technik magnetometrycznych. Jego dorobek to ponad 240 prac naukowych i artykułów popularnonaukowych. Ponadto był cenionym ekspertem - m.in. od 2001 lat uczestniczył w charakterze doradcy w Sesjach Komitetu Naukowego ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR), a od roku 2009 był zastępcą delegata Polski.

W trakcie swojego życia prof. Dobrzyński odebrał kilka wyróżnień, m.in.: odznakę Zasłużony dla Białostocczyzny, Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2011 r. natomiast otrzymał Medal Uniwersytetu w Białymstoku.

Suwałki. Strażacy uratowali niemowlę, które miało problemy z oddychaniem

Kultowe samochody z lat 80. Pamiętasz ich nazwy?

Pytanie 1 z 5
Ferrari uważane za prawdziwą legendę. O jakim modelu mowa?
Ferrari F40

Źródło: Materiał prasowy UwB

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE