Matura 2021 z języka polskiego. Na maturze „Lalka” Prusa! Rzeszowscy licealiści komentują

i

Autor: Pixabay Matura 2021 z języka polskiego. Na maturze „Lalka” Prusa! Rzeszowscy licealiści komentują

sprawdzian

Matura 2024. „Lalka” Bolesława Prusa, ile z niej pamiętasz? To najtrudniejszy quiz!

2024-05-07 7:27

„Lalka” Bolesława Prusa to od lat jedna z lektur szkolnych. Choć mijają kolejne dekady, życie XIX-wiecznej Warszawy podglądają kolejne rzesze uczniów i uczennic. Z każdym rokiem dziełu sprzed ponad 150 lat przybywa nie tylko czytelników i czytelniczek, ale też osób, które się w nim zakochują. W którym stronnictwie jesteś? I ile pamiętasz z „Lalki”, najsłynniejszej powieści Prusa?

„Lalka” to powieść Bolesława Prusa (pod tym pseudonimem pisał Aleksander Głowacki, pochodzący zresztą z Lubelszczyzny i przez lata wracający tu do Nałęczowa). Ukazywała się w odcinkach w latach 1887-1889 w „Kurierze Codziennym”. Na pierwsze wydanie książkowe nie musiała jednak długo czekać, bo nastąpiło to w 1890 r. w wydawnictwie Gebethner i Wolff. 

Prus może nawet bardziej niż literatem był dziennikarzem i publicystą. I właśnie lektura jednego z artykułów w „Gazecie Polskiej” sprawiła, że postanowił napisać powieść, której trzon będzie stanowiła prawdziwa historia - proces o kradzież lalki. Doszło do niego w Wiedniu przed 9 lutego 1887 r., a już 28 września tego samego roku opublikowano pierwszy odcinek zainspirowanej nim historii. Prusowi chodziło jednak po głowie, żeby zatytułować ją „Trzy pokolenia”, bo „może nawet byłaby lepiej rozumiana z takiem nazwiskiem” z uwagi na to, że tytułowa lalka jako przedmiot zajmuje mało miejsca w liczącej (w zależności od wydania) nawet 900 stron powieści.

Dziś nie będziemy was jednak pytać o interpretacje, konteksty historyczne i kulturowe, a nawet o postulaty oświeceniowe w „Lalce”. Będziemy was pytać o treść. Powodzenia!

Kartkówka z „Lalki”. Ile pamiętasz z treści lektury? Quiz literacki

Pytanie 1 z 15
Jak miał na imię Wokulski?
Otwarcie parku im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie 02.07.2023. Tłumy krakowian świętowały 100. urodziny Noblistki!