flaga

i

Autor: pixabay/robertbaz

Kolejna rocznica stanu wojennego. Jak będą przebiegać obchody w Lubuskiem?

2022-12-13 14:00

13 grudnia 2022 (wtorek) obchodzona będzie 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W Lubuskiem tego dnia zaplanowane są z tej okazji uroczyste obchody. Kiedy i gdzie będą obchody rocznicy stanu wojennego? W tym roku część obchodów będzie w Zielonej Górze, a część w Gorzowie.

Obchody rocznicy stanu wojennego w Zielonej Górze

O godzinie 9:00 13 grudnia 2022, rozpoczęła się msza święta w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Chrobrego w Zielonej Górze. Następnie o godzinie 10:00 zostaną złożone kwiaty pod Pomnikiem Robotników Solidarności. W obchodach w Zielonej Górze weźmie udział wicewojewoda Wojciech Perczak.

Obchody rocznicy stanu wojennego w Gorzowie Wielkopolskim

Obchody z okazji 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbędą się również w Gorzowie Wielkopolskim. O godzinie 14:00 w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, wojewoda Władysław Dajczak, wręczy odznaczenia państwowe dla członków Ruchu Młodzieży Niezależnej. Następnie o godzinie 18:00 w gorzowskiej katedrze zostanie odprawiona msza święta. Jak informuje Gazeta Lubuska podczas mszy pobłogosławiona zostanie figura bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Kolejno po mszy nastąpi tradycyjne złożenie kwiatów pod Białym Krzyżem Solidarności.

Kiedy został wprowadzony stan wojenny w Polsce? Ile trwał stan wojenny?

Rada Państwa z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele wprowadziła w Polsce stan wojenny, który skutkował licznymi ograniczeniami zatrzymaniami i aresztowaniami działaczy opozycji i Solidarności. Stan wojenny na terenie Polski został wprowadzony dokładnie 13 grudnia 1981 roku. Zawieszony został 31 grudnia 1982 roku. Dopiero 22 lipca 1983 roku został oficjalnie zniesiony. Podczas trwania stanu wojennego internowano kilka tysięcy osób. Województwo Lubuskie na czele z Gorzowem było jednym z ważnych miejsc na mapie ówczesnej opozycji. To właśnie kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego doszło do pacyfikacji strajku. Dokładnie 16 grudnia 1981 roku w Gorzowie w Ursusie. Do akcji zostało zaangażowanych ponad 2 tys. żołnierzy oraz milicjantów. W późniejszych miesiącach na terenie Gorzowa protestowało kilka tysięcy osób, a starcia z milicjantami trwały kilka godzin. Na pamiątkę wydarzeń Gorzowskiego Sierpnia został odsłonięty pomnik przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2022 roku.

Sonda
Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce była słuszna?