spis

i

Autor: Pixabay

Lubuskie: wyniku spisu powszechnego 2021. Dane mogą szokować

2022-12-07 16:27

Główny Urząd Statystyczny w Zielonej Górze podał wyniki spisu powszechnego 2021 dla województwa lubuskiego. Niestety te dane nie napawają jednak optymizmem. Można nazwać je wręcz szokującymi. Jaki wynik spisu powszechnego jest w Lubuskiem? Sprawdź to w naszym materiale poniżej.

Wnioski Narodowego Spisu Powszechnego. Lubuskie ma mniej mieszkańców

Według podanych wyników GUS spisu powszechnego 2021 w Lubuskiem pierwszy raz od istnienia tego województwa spadła liczba mieszkańców. W całym Lubuskiem jest poniżej miliona mieszkańców, dokładniej 991,2 tys. osób. Społeczeństwo w naszym województwie się starzeje. Takie są niestety fakty.

– Starzejemy się w postępie niezbyt optymistycznym. Rośnie nam liczba osób, i to znacząco, w wieku poprodukcyjnym. Spada liczba osób w wieku produkcyjnym, mobilnym i niemobilnym. Nieznacznie rośnie liczba osób w wieku przedprodukcyjnym – wymienia Roman Fedak, dyrektor zielonogórskiego Urzędu Statystycznego na łamach "Gazety Lubuskiej". Wiadomo też, że po pandemii z naszym zdrowiem nie jest najlepiej.

Narodowy Spis Powszechny - na dane musimy jeszcze poczekać

Jak dalej czytamy w GL dokładne dane będą publikowane do września 2023 roku.

- Harmonogram jest rozplanowany w najszybszym tempie jak dotychczas w historii, ale nie da się zrobić w jeden dzień. Jesteśmy bardzo zadowoleni z realizacji spisu. Oczywiście, kosztowało nas to wiele wysiłków. Zdecydowaliśmy się nie opóźniać spisu ze względu na Covid. Sytuacja jednak pozwoliła przy odpowiednim wydłużeniu i zastosowaniu nowych metod i podejść go realizować - powiedział dla GL Dominik Rozkrut, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Pozytywny aspekt wyników powszechnego spisu ludności

Jednak nie ma co do końca popadać w marazm. Dla mieszkańców województwa lubuskiego są z pewnością również aspekty pozytywne wyników powszechnego spisu ludności 2021. Jak podaje GUS przez ostatnią dekadę nastąpiła poprawa infrastruktury oraz struktury wykształcenia Lubuszan. To dobre informacje, o których należy pamiętać. Kolejne lata również zapowiadają się z poprawami w tych kategoriach.

Obchody 60-lecia GUS w Zielonej Górze

Główny Urząd Statystyczny w Zielonej Górze obchodził swoje 60-lecie z tej okazji odbyło się Seminarium pod hasłem: „Województwo lubuskie w świetle wyników Narodowego Spisu Powszechnego 2021”. Spotkanie miało miejsce w zielonogórskiej Palmiarni.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE