Ferie powoli dobiegają do końca a w Lubuskich szpitalach kończą się zapasy krwi [AUDIO]

2020-02-07 11:28
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Autor: Dorota Gut

W województwie Lubuskim zaczyna brakować krwi. Podczas ferii do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przychodzi dużo mniej mieszkańców. Zielonogórzanie ten czas najczęściej spędzają podczas wyjazdów. Najmniejsze zapasy krwi mamy z grup ujemnych. Posiada ją najmniej mieszkańców, ale jest ona uniwersalna i może być częściej podawana w nagłych przypadkach.

Ferie zimowe, to podobnie jak wakacje okres kiedy mniej mieszkańców odwiedza centra krwiodawstwa. A wypadki wolnego nie mają. W województwie Lubuskim powoli zaczyna brakować krwi. Sytuacja jest szczególnie trudna w przypadku grup ujemnych.

Dawcą może być każda pełnoletnia zdrowa osoba. Przed oddaniem krwi wypełniamy kwestionariusz. Jest to zbiór pytań pomagający przypomnieć sobie zażywane przez nas w ostatnim czasie leki czy wizyty u dentysty. Niektóre sytuacje jak np. zrobienie sobie tatuażu mogą nas na jakiś czas wykluczyć z oddawania krwi.

Następnym krokiem jest wizyta kontrolna u lekarza. Jeżeli dostaniemy u niego zielone światło to po pobraniu próbek możemy oddać krew. Po donacji każdemu przysługuje dzień wolny od pracy. Do swoich obowiązków nie powinny wracać szczególnie osoby, które pracują jako zawodowi kierowcy lub osoby wykonujące długotrwałe monotonne zajęcia np. na produkcji.

Przed wizytą w centrum krwiodawstwa powinniśmy zjeść lekkie beztłuszczowe śniadanie. Krwi nie oddajemy na czczo. W Zielonej Górze Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mieści się w budynku przy ulicy Zyty 21. Dawcy rejestrowani są w poniedziałki od 7:00 do 16:30, a od wtorku do piątku w godzinach 7:00 - 14:00.

Krew z całego województwa trafia do Zielonej Góry - mówi Krzysztof Piwowarczyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE