Studenci UZ pomagają zwierzakom

2020-02-06 11:56
Proteza
Autor: pixabay.com Proteza

Koło BiomedUZ łączy nie tylko studentów inżynierii biomedycznej ale i studentów wydziału mechanicznego. Pisza publikacje czy zajmują się tworzeniem protez. Bioinżynieria łączy ze sobą wiele dziedzin takich jak matematyka, informatyka czy nawet fizyka. Wszystko sprowadza się do pomocy i rozwoju protetyki.

Studenci koła naukowego BiomedUZ tworzą głównie protezy. Zajmują się tworzeniem elementów ratujących życie człowieka i nie tylko. Ich ostatni projekt dotyczy zwierząt. Dokładniej mówiąc studenci tworzą protezy łap dla psów. 

Staramy się pomagać nie tylko ludziom ale i zwierzakom. Wszystko zaczęło się od Filipa Andruszkiewicza, który dwa lata temu wpadł na pomysł stworzenia protezy dla Reksia. Psa z przytuliska z Nowej Soli. Był tam wolontariuszem i bardzo polubił się z Reksiem i po prostu chciał mu jakoś pomóc.  

- Mówi Natalia Jendrzejczak studentka trzeciego roku inżynierii biomedycznej. Studenci do każdego ziwezaka podchodzą indywidualnie. Mierzą go, ważą i dokładnie sprawdzają pod kontem nowej łapki. Aktualnie młodzi żacy pracują nad protezą dla psa z Żar. 

To projekt nad którym pracuje około 8 osób. Lolo nie ma przedniej łapki. W tym momencie jesteśmy w trakcie tworzenia protezy. Pomiary są już pobrane więc wszystko jest na dobrej drodze. Co ciekawe o Lolo dowiedzieliśmy pocztą pantoflową po tym jak pomogliśmy Reksiowi. 

- Mówi Natalia Jendrzejczak. Protezy wykonane są w technologii 3d. Studenci drukują je na Uniwersytecie Zielonogórskim. Koszt jednej protezy waha się między 300 a 400 zł. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE