Ceny paliw: 4,08 litr benzyny i 4,50 za olej! Od kiedy? Jest projekt ustawy "Tanie paliwo"

2021-10-28 14:21
Ceny paliw: 4,08 litr benzyny i 4,50 za olej. TO MOŻLIWE! Jest projekt ustawy Tanie paliwo
Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EPXRESS Ceny paliw: 4,08 litr benzyny i 4,50 za olej. TO MOŻLIWE! Jest projekt ustawy "Tanie paliwo"

Ceny paliw: 4,08 litr benzyny i 4,50 za olej. To możliwe? Okazuje się, że tak, a za projektem „Tanie paliwo” stoi Konfederacja. Ta proponuje obniżenie VAT-u na paliwo z 23 do 15 proc., akcyzy do nie więcej niż 10 proc. i opłaty paliwowej do 1,7 proc. ceny paliwa. Założeń projektu jest więcej, ale wspomniane zmiany w VAT doprowadziłyby, według członków Konfederacji do obniżenia cen na stacjach.

Przedstawiciele Konfederacji zaprezentowali w czwartek projekt nazwany "Tanie paliwo" i zapowiedzieli, że będą zbierali podpisy pod nim również w innych ugrupowaniach parlamentarnych. Według posła Krzysztofa Bosaka, ceny paliw pobiły już rekordy z września 2021 roku, natomiast "rząd nie zamierza z tym cokolwiek zrobić". - Konfederacja przedstawia projekt, który ma realizować to, o czym mówił Jarosław Kaczyński, czyli doprowadzić do zatrzymania wzrostu cen paliw - oświadczył Bosak na konferencji prasowej. Dodał, że PiS "okazało się partią hipokrytów", gdyż nie chce realizować tego, o czym politycy rządzącej partii "mówili będąc w opozycji". Według Konfederacji można obniżyć ceny paliw do 4,08 zł za litr benzyny i 4,50 zł za litr oleju napędowego. Jakie założenia prezentuje projekt ustawy „Tanie paliwo”?

Spis treści

  1. Niższe ceny paliw? To możliwe! Jest projekt „Tanie paliwo”
  2. Niższe ceny paliw? „Absolutny priorytet dla rządu”

CZYTAJ TAKŻE: Wszystkich Świętych 2021. ZA TO dostaniesz 500 złotych mandatu. W całej Polsce trwa akcja

Niższe ceny paliw? To możliwe! Jest projekt „Tanie paliwo”

Szczegóły projektu ustawy "Tanie Paliwo" przedstawił jego autor mec. Witold Stoch.

- Po pierwsze to obniżka VAT-u na paliwo do 15 proc. (z 23 proc.), po drugie, to obniżka stawek akcyzy, aby akcyza w przypadku benzyny PB95 wynosiła nie więcej niż 10 proc. ceny paliwa na stacji (teraz 25,4 proc.), obniżka opłaty paliwowej, którą PiS podwyższało już dwa razy w ciągu swoich rządów, tak, aby stanowiła ona jedynie 1,7 proc. ceny paliwa (teraz 2,9 proc.), a także likwidacja opłaty emisyjnej (teraz 1,3 proc. ceny paliwa), której nie było przez wiele lat, a została wprowadzona przez rząd PIS (w 2019 r.)" - wyliczał mec. Stoch.

Według niego, ceny na stacjach paliw po takich obniżkach byłyby na poziomie 4,08 zł/litr w przypadku benzyny PB95, oraz 4,50 zł za litr w przypadku oleju napędowego do silników wysokoprężnych (diesla). Stoch zwrócił też uwagę na ceny hurtowe paliw w rafineriach wraz z marżą - w przypadku litra PB95 to 3,07 zł (51,7 proc. ceny na stacjach paliw), a w przypadku ON, to 3,43 zł za litr (56,1 proc. ceny na stacjach paliw). Prawnik dodał, że celem projektu ustawy jest także walka z "galopującą inflacją" oraz "o portfele Polaków".

Niższe ceny paliw? „Absolutny priorytet dla rządu”

W ocenie posła Artura Dziambora, obniżka cen paliw "powinna być w tym momencie absolutnym priorytetem dla rządu". - Ta gigantyczna obniżka podatków na cenach paliwa sprawiłaby, że transport byłby tańszy, a jeżeli transport byłby tańszy, to i towary w sklepach byłyby tańsze - podkreślił Dziambor.

Poseł Grzegorz Braun wyraził nadzieję, że projekt trafi na "ścieżkę procedury parlamentarnej". Dodał, że podpisało się pod nim 11 posłów Konfederacji. Do złożenia projektu w Sejmie konieczne są podpisy pod nim co najmniej 15 posłów.

- Pozytywnych skutków przeprowadzenia "ustawy Stocha" nie da się przeszacować. Mam nadzieję, że to jest na tyle ewidentne dla naszych koleżanek i kolegów z innych formacji, że dopomogą w procedowaniu tego projektu" - oświadczył Braun.

Krystian Ochman z radiową propozycją. Poznajcie Złodziei wyobraźni!