Zwierzęta budzą się z zimowego snu i szykują na wiosnę! Co zrobić podczas niespodziewanego spotkania?

2021-03-30 13:23
Zwierzęta budzą się z zimowego snu i szykują na wiosnę! Co zrobić podczas niespodziewanego spotkania?
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Zwierzęta budzą się z zimowego snu i szykują na wiosnę! Co zrobić podczas niespodziewanego spotkania w lesie, na placu zabaw czy po prostu pod klatką schodową? Nadchodzi wiosna i możemy obserwować pierwsze bzyczące owady, powracające do kraju ptaki i oczywiście zaspane wciąż po zimowym śnie ssaki. To właśnie te ostatnie szczególnie potrzebują naszej uwagi!

Wiosna nadeszła, a wraz z nią budzi się do życia przyroda. W słoneczne dni zobaczymy już na łąkach i w lasach pierwsze motyle, pszczoły i inne owady. Na trawnikach pojawiają się powoli kwiaty. Samice różnych gatunków zwierząt przygotowują się również do zajścia w ciąże i wydania na świat potomstwa. Ze snu zimowego budzą się niektóre ssaki. Wśród nich są jeże, które znajdują się w obecnej chwili w największym niebezpieczeństwie. Zagrażają im drapieżniki, brak miejsca do wypoczynku i pożywienia. Co należy zrobić jeśli podczas naszych wędrówek spotkamy zaspanego jeża? Zwierzątka nie należy dotykać, czy próbować zabrać do domu. Warto natomiast mu się przyglądać - czy wygląda na zdrowe, czy znajduje się w bezpiecznym miejscu. Jeśli zauważymy, że zwierzę jest ranne lub należy jak najszybciej uzyskać fachową pomoc w ośrodku rehabilitacji zwierząt lub w lecznicy weterynaryjnej. Nadmiernie wychudzone okazy też nie przetrwają bez pomocy specjalistów.

Finał akcji "Koszyczek dla seniora"

Ptaki wracają do kraju - jakie gatunki się pojawiają?

Pierwsze do kraju wróciły bociany czarne, a zaraz za nimi ich biali kuzyni, czaple, niektóre kaczki i gęsi. Bociany rozpoczynają odbudowę swoich gniazd. W tym zajęciu nie można im przeszkadzać! Jeśli chcecie obserwować ptaki, to wykorzystajcie do tego celu lornetki lub też szukajcie relacji online z foto pułapek.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze