Zmiany w programie 300+. KONIEC z gotówką wypłacaną do ręki

i

Autor: Pexels Zmiany w programie 300+. KONIEC z gotówką wypłacaną do ręki

Zmiany w programie 300+. KONIEC z gotówką wypłacaną do ręki

2021-04-08 9:06

W programie Dobry Start, zwanym też 300+, szykują się spore zmiany, które mogą nie spodobać się rodzicom, ponieważ w ich wyniku trudniej będzie ubiegać się o przyznanie dodatku dla dzieci uczących się. Co się zmieni w 300+ i na co uwagę muszą zwrócić rodzice? Zobacz.

Spis treści

  1. Zmiany w 300+. Jak złożyć wniosek?
  2. Zmiany w 300+. Kto będzie zarządzał programem?
  3. Zmiany w 300+. Pieniądze tylko na konto bankowe

Zmiany w 300+. Jak złożyć wniosek?

Pierwszą zmianą w wypłatach 300+, którą forsuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jest sposób składania wniosków o przyznanie dofinansowania w ramach programu "Dobry Start". Do tej pory wniosek można było zgłosić na kilka sposobów: bezpośrednio w urzędzie, za pośrednictwem poczty lub przez Internet. Teraz te dwie pierwsze opcje znikną – zmiana zakłada wyłączenie możliwości składania wniosków w formie papierowej i zostawia tylko możliwość złożenia wniosku przez Internet. To może być duży problem dla rodziców dzieci cyfrowo wykluczonych, nieradzących sobie z obsługą elektronicznych wniosków.

Dopóki zmiany nie zostaną zatwierdzone wniosek o przyznanie 300+ można składać na dotychczasowych zasadach. Przez Internet możliwość złożenia wniosku zostanie uruchomiona od 1 lipca, drogą tradycyjną od 1 sierpnia. Wnioski można składać do końca listopada.

Zmiany w 300+. Kto będzie zarządzał programem?

Drugą zmianą ma być organ obsługujący program 300+. Do tej pory zadania związane z realizacją świadczeń spoczywały na gminach i powiatach. Według nowych zasad obsługę 300+ miałby przejąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dlaczego? Jak argumentuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ZUS dysponuje odpowiednimi zasobami ludzkimi oraz systemami informatycznymi, dzięki czemu będzie mógł efektywniej obsługiwać wypłatę świadczeń.

Zmiany w 300+. Pieniądze tylko na konto bankowe

Ostatnią zmianą ma być ujednolicenie formy wypłaty świadczenia 300+. Do tej pory rodzice mogli zdecydować o formie wypłaty i otrzymać pieniądze w gotówce, przekazem pocztowym lub na konto bankowe. Teraz rząd chce odejść od tych dwóch pierwszych form i przejść na wypłatę bezgotówkową, bezpośrednio na konto osoby pobierającej świadczenie. Według MRiPS takie rozwiązanie w ciągu 10 lat przyniesie oszczędności na poziomie ok. 488 mln zł.

Raport z Anteny godz. 10
Sonda
Czy uważasz, że 500 plus powinno zostać zniesione, a w zamian rząd powinien obniżyć podatki?