Szkoła

i

Autor: pixabay.com

Ci uczniowie nie muszą się uczyć zdalnie. Wystarczy oświadczenie rodzica

2021-03-23 11:07

Od 22 marca na terenie całej Polski powróciła nauka zdalna dla uczniów wszystkich klas. Okazuje się, że nie każdy jednak musi się uczyć w domu. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji w niektórych przypadkach dyrektor szkoły ma obowiązek zapewnić naukę stacjonarną.

Na terenie całego kraju od 22 marca do 9 kwietnia obowiązuje nauka zdalna dla wszystkich uczniów, w tym nawet tych najmłodszych, klas I-III szkoły podstawowej. Nie ma co do tego wątpliwości, że stanowi to spore utrudnienie dla niektórych rodziców- dzieci do 8 roku życia muszą mieć stałą opiekę. Okazuje się jednak, że szkoły dla uczniów najmłodszych klas mogą być otwarte. Kiedy dokładnie przewidziana jest taka możliwość? Które dzieci muszą chodzić do szkoły? 

Spis treści

  1. Uczniowie klas I-III mogą chodzić do szkoły
  2. Powrót do szkół w kwietniu

Uczniowie klas I-III mogą chodzić do szkoły

Niektórzy uczniowie klas I-III mogą uczyć się stacjonarnie. Wszystko zależy od tego, jaki zawód wykonuje rodzic konkretnego dziecka. W rozporządzeniu ministra edukacji wskazane jest, że jeśli rodzice najmłodszych uczniów są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą lub realizują zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i złożą odpowiednie oświadczenie lub wniosek do dyrektora szkoły, to placówka ma obowiązek umożliwić takim uczniom uczestnictwo w nauce na terenie szkoły. A oprócz tego, jeśli trzeba – także opiekę świetlicową. 

Okazuje się, że jest jedno niedopowiedzenie. Mianowicie, o ile wiadomym jest, kto jest zatrudniony w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, tak już żadne przepisy nie określają jednoznacznie, czym są zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Intuicja podpowiada, że może chodzić o osoby zatrudnione w służbach mundurowych, ale równie dobrze może być to kierowca karetki, recepcjonistka w przychodni czy osoba pracująca na infolinii udzielająca informacji o szczepieniach.

Dla dyrektorów szkół tego typu sytuacje są sporym problemem: jeżeli rodzic już złoży takie oświadczenie, to nauczyciele muszą uczyć w szkole, a także zdalnie- pozostałych uczniów. 

Powrót do szkół w kwietniu

Niezależnie jednak od tego, kto właściwie może z rodziców składać takie oświadczenia i czy będą one masowo przedstawiane dyrektorom szkół, jedno wydaje się jak najbardziej pewne. Powrót do nauki stacjonarnej w kwietniu najmłodszych uczniów to bardzo prawdopodobny scenariusz. Po pierwsze – dlatego, że ten rodzaj nauki jest bardzo ważny dla dzieci klas I-III. Po drugie, zdalne nauczanie w najmłodszych klasach podstawówki wiąże się z koniecznością wypłacenia zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8. Możliwe, że już 12 kwietnia szkoły otworzą się ponownie. 

- (...) jeśli będzie to możliwe, 12 kwietnia będzie powrót do szkół. Powtarzam: jeśli będzie to możliwe z uwagi na uwarunkowania pandemiczne – podkreślił minister edukacji Przemysław Czarnek, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Raport z anteny 22.03, godz.10
Sonda
Powrót do szkoły po Wielkanocy - powinien nastąpić?