Zmiany w 300 plus 2021. Nowy sposób składania wniosków

i

Autor: pexels Zmiany w 300 plus 2021. Nowy sposób składania wniosków

Zmiany w 300 plus. Pieniądze tylko pod JEDNYM warunkiem. Jest spory problemy

2021-03-17 8:55

Osoby pobierające świadczenia 300 plus czekają zmiany. Rząd chce, aby zmienił się sposób składania wniosków w Programie Dobry Start. Oznacza to, że pieniądze w ramach 300 plus będzie można otrzymać, spełniając jeden kluczowy warunek. Pojawił się jednak pewien problem – nie wszyscy beneficjenci mogą go spełnić.

Spis treści

  1. Zmiany w 300 plus – nowy sposób składania wniosków
  2. 300 plus - problemy z wnioskami
  3. Dla kogo 300 plus w 2021 roku?

Zmiany w 300 plus – nowy sposób składania wniosków

300 plus to inna nazwa Programu Dobry Start. Jest formą świadczenia społecznego wypłacanego rodzinom pozostającym w trudnej sytuacji materialnej. Jego cel to wyrównanie szans edukacyjnych dzieci pochodzących z różnych środowisk. Program 300 plus wprowadzono w 2018 roku przez rząd Mateusza Morawieckiego. Jest niezależny od dochodów rodziny. Świadczenie może przyjąć formę wyprawki szkolnej.

Wyprawka szkolna 300+. Do kiedy można składać wnioski na „Dobry Start”?

Okazuje się, że rząd ma w planie zmiany w 300 plus dotyczące sposobu składania wniosków. Miałoby to się odbywać wyłącznie przez internet. Możliwości składania wniosków online 300 plus mają być dokładnie trzy:

  • Portal Emp@tia.
  • Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
  • Bankowość elektroniczna.

300 plus - problemy z wnioskami

Takie zmiany generowałyby pewien istotny problem, a mianowicie bezwzględną potrzebę dostępu do internetu. Tymczasem – choć trudno może nam być to pojąć w dzisiejszych czasach – nie każdy beneficjent ma go w swoim domu, a niektóre biedniejsze rodziny nie mają nawet komputera. Jak wskazuje „Fakt”, 300 plus w zamyśle było skierowane przede wszystkim do najbiedniejszych rodzin, które teraz mogą zostać „na lodzie”.

Rząd wskazuje dwa cele zmian w 300 plus. Po pierwsze, nowy system ma usprawnić rejestrację dokumentów. Po drugie, ma zapewnić bezpieczeństwo w czasie pandemii.

Raport z Anteny 16.03

Dla kogo 300 plus w 2021 roku?

Świadczenie 300 plus przyznawane jest na dziecko do ukończenia szkoły ponadpodstawowej, jednak nie dłużej niż do 20. roku życia (lub 24. roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych). W przypadku dziecka biorącego udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych świadczenie przysługuje nie wcześniej, niż od roku kalendarzowego, w którym kończy ono 7 lat.

300 plus w formie wyprawki szkolnej dostać może:

  • rodzic dziecka,
  • jego opiekun faktyczny,
  • opiekun prawny,
  • sam uczeń, jeśli jest pełnoletni i nie pozostaje na utrzymaniu rodziców, ponieważ nie żyją.

Wniosek o 300 plus składa rodzic lub opiekun prawny. Jeśli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców, wsparcie w ramach 300 plus otrzymuje ten rodzic, który opiekuje się dzieckiem.

Wysokość świadczenia to 300 zł na jedno dziecko, niezależnie od dochodów. Jeśli rodzice opiekują się dzieckiem naprzemiennie, to każdy z nich może złożyć wniosek o uzyskanie oddzielnego świadczenia. Wówczas każde otrzyma po 150 zł.

Typowe teksty rodziców. Na pewno nie raz je słyszałeś! Potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 16
Nie siedź na betonie, bo dostaniesz...