Zabraknie szczepionek na grypę? Rząd wprowadza limit sprzedaży

2021-09-14 20:47
 Zabraknie szczepionek na grypę? Rząd wprowadza limit sprzedaży
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Zabraknie szczepionek na grypę? Rząd wprowadza limit sprzedaży

Rozpoczął się sezon grypowy. Coraz więcej osób jest zainteresowanych szczepionką na grypę, ale... preparatów brakuje. W aptekach prowadzone są rezerwacje, we wtorek Ministerstwo Zdrowia wprowadziło dodatkowe ograniczenia. Ile szczepionek przysługuje na osobę?

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ograniczenia dotyczące sprzedaży pacjentom w aptekach szczepionek przeciw grypie. Obwieszczenie opublikowano we wtorek 14.09. w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.

Czytaj także: W aptekach BRAKUJE SZCZEPIONEK przeciwko grypie. Czy wystarczy dla wszystkich?

Szczepionka na grypę: Od kiedy obowiązują ograniczenia?

Resort przesądził, że od 16 września 2021 r. ograniczona będzie ilość wydawanego na jednego pacjenta w wieku powyżej 9. roku życia (w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym) produktu leczniczego:

  • Efluelda,
  • Fluarix Tetra,
  • Influvac,
  • Influvac Tetra,
  • VaxigripTetra.

Przysługiwać będzie nie więcej, niż jedna ampułko-strzykawka na 180 dni. W przypadku pacjentów poniżej 9 r. ż. ograniczenie produktów Fluarix Tetr, Influvac, Influvac Tetra, VaxigripTetra dotyczy ilości nie więcej niż dwie ampułko-strzykawki na 180 dni. Wynika to z faktu, że u dzieci, które nie ukończyły 9 lat i dotychczas nie były szczepione przeciw grypie, powinny być podane dwie dawki w odstępie minimum czterech tygodni.

Czytaj także: Zarobimy więcej! Rząd podjął decyzję o wyższym wynagrodzeniu minimalnym. Od kiedy?

Czy grypa jest groźna?

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi od jednego do czterech dni. Specjaliści - na stronie szczepienia.pzh.gov.pl - wskazują, że objawy grypy są podobne do wielu innych ostrych chorób infekcyjnych i są zarówno miejscowe (kaszel, ból gardła, katar), oraz w postaci nagłej, wysokiej gorączki powyżej 38ºC, dreszczy, bólów mięśniowo-stawowych, bólów głowy, bólu w klatce piersiowej, złego samopoczucia, braku łaknienia, nudności i wymiotów.

Choroba trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni. Kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad dwa tygodnie. Powodem ciężkiego przebiegu grypy są powikłania pogrypowe, m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, powikłania neurologiczne.

Poradnik zdrowie - różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze