Po zeszłorocznej edycji, która przyciągnęła niemal 11 tysięcy zwiedzających, inicjatywa Michała Kaczyńskiego (Raster), Marty Kołakowskiej (LETO) i Joanny Witek-Lipki (Warsaw Gallery Weekend) wraca w jeszcze bogatszej odsłonie. Od 22 do 25 maja neobarokowa Willa Gawrońskich ponownie stanie się tętniącą życiem sceną międzynarodowej sztuki współczesnej. Wystawy, performanse, spotkania z artystami i spacery po ogrodzie – wszystko to w ramach wydarzenia NADA Villa Warsaw, organizowanego we współpracy z New Art Dealers Alliance. We wszystkich wydarzeniach będzie można uczestniczyć bezpłatnie.
Sztuka w przestrzeni z historią
Willa Gawrońskich, zaprojektowana w 1923 roku przez Marcina Weinfelda, przez dekady była siedzibą placówek dyplomatycznych. W zeszłym roku – po raz pierwszy – jej wnętrza zostały udostępnione publiczności jako miejsce wystaw sztuki współczesnej. Efekt? Zderzenie historii z nowoczesnością, które zachwyciło nie tylko krytyków, ale i tłumy zwiedzających.
Tegoroczna edycja wydarzenia jeszcze mocniej eksponuje unikatowy charakter tego miejsca – wielu artystów tworzy prace specjalnie do konkretnych pomieszczeń willi. Wśród nich znajdą się m.in. Janek Simon, Nicolas Grospierre, Xawery Wolski i Tatiana Wolska. Sztuka wyjdzie też do ogrodu – za sprawą Daniela Rycharskiego, Agnieszki Brzeżańskiej i Miłosza Flisa.

i
Galerie z całego świata i z sąsiedztwa
W tym roku NADA Villa Warsaw gości aż 50 galerii z 15 krajów. Silna reprezentacja pochodzi z Europy Środkowo-Wschodniej – m.in. z Lublany (RAVNIKAR), Budapesztu (acb Gallery), Wilna ((AV17), Meno Niša), Pragi (Superpositions) czy Tbilisi (The Why Not Gallery, Gallery Artbeat, CH64 Gallery). Z Londynu przyjedzie Hollybush Gardens z pracami Jasleen Kaur, laureatki tegorocznej Turner Prize.
Swoją obecność zaznaczą także galerie z Japonii, USA i oczywiście Polski. Warszawę reprezentują m.in. Raster, LETO, HOS, lokal_30, BWA Warszawa, Galeria Le Guern czy Polana Institute, a wśród instytucji spoza stolicy pojawi się galeria KRUPA z Wrocławia.

i
Wystawy, performanse i spotkania z artystami
NADA Villa Warsaw to nie tylko wystawy – to także okazja do spotkań, rozmów i doświadczeń. W programie znalazły się performanse, oprowadzania i wydarzenia towarzyszące, które mają zbliżyć publiczność do sztuki współczesnej i jej twórców.
Warto pamiętać, że każdy pokój w willi ma swój niepowtarzalny klimat i swoją historię – a w nich indywidualnie zaaranżowane prezentacje poszczególnych galerii. To nie klasyczny targ sztuki, ale rodzaj dialogu – zarówno między dziełami, jak i między artystami z różnych części świata.
Od kwietnia 2025 roku willą opiekuje się Fundacja Visteria. Dzięki jej zaangażowaniu przestrzeń ta będzie nie tylko miejscem corocznych edycji NADA Villa Warsaw, ale także stałym punktem na mapie designu i sztuki w Warszawie. Willa Gawrońskich ma szansę na nowo zaistnieć jako centrum artystyczne, łączące przeszłość z przyszłością.

i
Wystawy będą dostępne dla publiczności w dniach 22–25 maja: w czwartek (22.05) od 16:00 do 19:00, a w piątek, sobotę i niedzielę (23–25.05) w godzinach 12:00–19:00. Wstęp wolny.
Więcej informacji – pełna lista galerii, mapy, program – znajduje się na stronie: www.newartdealers.org/warsaw