Używasz BlaBlaCar? Możesz stracić swoje pieniądze! CERT ostrzega przed oszustami

2021-03-10 11:27
Oszuści na BlaBlaCar
Autor: Pixabay.com

Internetowi oszuści chwytają się coraz to kolejnych sposobów na to, by wykraść nasze pieniądze i dane. Tym razem uderzyli na popularnym serwisie BlaBlaCar. Jak wygląda ich sposób działania? W jaki sposób nie dać się oszukać? Przeczytajcie! Przed oszustami przestrzega zespół CERT, monitorujący m.in. rozmaite nielegalne praktyki w sieci.

Jak poinformowali we wtorek (9 marca) eksperci z CERT na swoim facebookowym profilu, wykryty został całkiem nowy schemat oszustwa w sieci. Tym razem, przestępcy za cel wzięli sobie użytkowników popularnego portalu BlaBlaCar. Teń istniejący od wielu lat serwis pozwala internautom organizować wspólne przejazdy. Dzięki temu ograniczają oni ich koszt. W jaki sposób działają oszuści?

- Przestępcy zaczęli zamieszczać na portalu BlaBlaCar fałszywe ogłoszenia wspólnych przejazdów na popularnych trasach - piszą na Facebooku eksperci CERT. - Podróżni po zaakceptowaniu oferty otrzymują od fałszywego kierowcy wiadomość z propozycją opłaty przejazdu kartą płatniczą przez stronę internetową. Pod podanym przez oszusta linkiem znajduje się fałszywa strona przypominająca prawdziwy portal BlaBlaCar. Strona w pierwszym kroku wymaga potwierdzenia przejazdu przez wpisanie danych osobowych, a w kolejnym podania danych karty płatniczej wraz z kodem CVV.

Dzięki uzyskaniu wszystkich tych danych, przestępcy mogą z łatwością ukraść pieniądze znajdujące się na kontach internautów.

Zespół CERT (Computer Emergency Response Team) zajmuje się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. CERT działa w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. To pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na tego rodzaju incydenty.

- Od początku istnienia rdzeniem działalności zespołu jest obsługa incydentów bezpieczeństwa i współpraca z podobnymi jednostkami na całym świecie, zarówno w działalności operacyjnej, jak i badawczo-wdrożeniowej - czytamy na facebooku zespołu.

Nigeryjscy oszuści wyłudzali od zauroczonych Polek pieniądze. Kobiety straciły 420 tysięcy złotych
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze