Pocisk rakietowy

i

Autor: Rainer Hungershausen flickr.com Pocisk rakietowy

USA sprzedadzą broń Tajwanowi. Transakcja za 1,1 mld dolarów

2022-09-03 10:03

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż broni Tajwanowi o wartości 1,1 mld dolarów, w tym 60 pocisków przeciwokrętowych i 100 pocisków powietrze-powietrze. Poinformował o tym w piątek Pentagon. Chiny zapowiedziały środki odwetowe.

Tajwan kupi rakiety, pociski i sprzęt do ich obsługi

Ogłoszenie transakcji łączy się z agresywnymi ćwiczeniami wojskowymi Chin wokół Tajwanu po sierpniowej wizycie na wyspie szefowej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi. Jest ona najwyższą od lat przedstawicielką władz USA, która odwiedziła Tajpej. Reuters, opierając się informacjach agencji Pentagonu ds. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa obronnego (DSCA), podał co będzie przedmiotem sprzedaży.

Wyszczególnił, że obejmuje rakiety taktyczne Sidewinder i związany z nimi sprzęt w cenie ok. 85,6 mln dolarów, pociski Harpoon i stosowny sprzęt za ok. 355 mln dolarów. Przewidziany koszt zestawu dla tajwańskiego systemu radarowego i wiążącego się z tym sprzętu oceniono na 665,4 mln dolarów. "Zamówienie odzwierciedla kontynuowanie wsparcie dla Tajwanu ze strony administracji prezydenta Joe Bidena. Tajpej staje w obliczu presji ze strony Chin, które nigdy nie wykluczyły użycia siły w celu podporządkowania sobie demokratycznie rządzonej wyspy" – pisze Reuters.

Chiny grożą Stanom odwetem

Francuska agencja prasowa AFP poinformowała, że Pekin zagroził Waszyngtonowi środkami odwetowymi, jeśli nie odwoła nowej sprzedaży broni Tajwanowi. "Chiny zdecydowanie podejmą uzasadnione i konieczne środki w związku z zaistniałą sytuacją" - głosi oświadczenie rzecznika ambasady ChRL w USA.

szkolenie owczarka belgijskiego dla pck
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE