Test koronawirus

i

Autor: Pixabay.com

Uczniowie FAŁSZUJĄ wyniki testów na COVID-19! Instrukcje zamieszczają na TikToku

2021-07-02 12:54

Pamiętacie czasy gdy wszyscy obawiali się pozytywnego wyniku testu na COVID-19? Okazuje się, że to przeszłość! Teraz nastolatkowie robią, co mogą by "oszukać" testy antygenowe i uzyskać pozytywny wynik nie będąc chorym. Sposobami na to, jak tego dokonać, dzielą się w mediach społecznościowych. Wszystko po to, by... nie musieć chodzić do szkoły.

O nastolatkach fałszujących wyniki testów na Covid-19 poinformował brytyjski Evening Standard. Jak się okazuje, na TikToku pojawia się wiele filmów, będących instruktarzem, jak - przy pomocy artykułów spożywczych bądź kosmetyków - uzyskać pozytywny wynik testu antygenowego na COVID-19. Oglądają to miliony ludzi. O co chodzi?

By otrzymać test z "pozytywnym" wynikiem, uczniowie - jak donosi portal - wykorzystują sok z cytryny, syrop na kaszel czy perfumy. Dzięki takiemu zabiegowi całe ich otoczenie ze szkoły kierowane jest na kwarantannę i nie musi uczestniczyć w zajęciach.

W swoich filmach, krok po kroku, tłumaczą jak uzyskać efekt "pozytywnego" testu. TikTok wie o sprawie i apeluje do rodziców, by kontrolowali, co dzieje się z trzymanymi w domu szybkimi testami na COVID-19.

Urzędnicy zwracają uwagę, jak szkodliwy jest ten nowy trend. Przez pandemię, szkoły i tak mają dość problemów z utrzymaniem odpowiedniego poziomu edukacji. Dodatkowe absencje covidowych symulantów jeszcze pogarszają sytuację.

- Jesteśmy jednak pewni, że proceder ten dotyczy tylko niewielkiej grupy uczniów i że w większości przypadków, testy antygenowe wykorzystywane są poprawnie - powiedział dziennikarzowi Evening Standard Geoff Barton, sekretarz generalny brytyjskiego Stowarzyszenia Liderów Szkół i Uczelni.

W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano w Wielkiej Brytanii 50 824 zakażenia wariantem Delta koronawirusa - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju.

Resort powiadomił, że łączna liczba przypadków wariantu Delta zwiększyła się do 161 981. Wzrost wyniósł 46 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

W Wielkiej Brytanii liczba dobowych zakażeń rośnie od ponad miesiąca, ale bilans zgonów jest niski. Naukowcy twierdzą, że szybkie wprowadzenie szczepionek przeciw Covid-19 osłabiło związek między infekcjami a zgonami.

Raport z anteny 02.07, godz.10