Czy jajka możemy przechowywać poza lodówką?

i

Autor: fot. Engin Akyurt z Pixabay  Czy jajka możemy przechowywać poza lodówką?

TYCH produktów nie trzymaj w lodówce! Chłód może im zaszkodzić [LISTA]

2021-10-26 10:57

Chociaż lodówka wydaje nam się idealnym miejscem do przechowywania wszystkich produktów spożywczych to nieświadomie, wkładając tam wiele produktów możemy przyśpieszyć czas, w jakim ulegną zepsuciu. Poniżej znajdziecie listę produktów, których nie musicie trzymać w lodówce by zachowały długo swoją świeżość.

Jakich produktów nie należy trzymać w lodówce?

Wierzymy, że niska temperatura panująca w lodówce pozwala zachować świeżość produktów na długi czas. Okazuje się, że często jest to błędne założenie. Istnieje spora grupa produktów, dla których niska temperatura oznacza utratę walorów smakowych i właściwości zdrowotnych. Warto wiedzieć co trzeba wkładać do lodówki, a czego lepiej nie.

Owoce i warzywa, które nie lubią zimna

Jabłka – w temperaturze pokojowej jabłka możemy przechowywać od 1-2 tygodni. Enzymy zawarte w owocach stają się bardziej aktywne, gdy są przechowywane w temperaturze pokojowej. Dlatego jabłka trzymane poza lodówka będą smaczniejsze i zachowają cenne składniki odżywcze. Należy jednak pamiętać, że towarzystwo jabłek przyśpiesza dojrzewanie wielu innych owoców, dlatego jeśli chcemy tego uniknąć najlepiej oddzielić inne owoce od jabłek.

Gruszki – jeśli lubimy zielone gruszki lub chcemy dłużej przechować dojrzałą gruszkę to możemy je trzymać w lodówce, bo zatrzyma to proces ich dojrzewania. Ale nie na długo, bo zimno nie tylko utrudni proces dojrzewania, ale spowoduje również, że gruszki stracą świeżość. Jeśli lubimy słodkie gruszki, to najlepiej pozwolić im dojrzeć w temperaturze pokojowej.

Banany są owocami tropikalnymi i nie mają naturalnej ochrony przed zimnem. Trzymane w lodówce banany czernieją, nie sprawia to, że są niejadalne, ale zdecydowanie mniej estetyczne. Chociaż chłodzenie dojrzałych bananów pomoże im zachować dojrzałość kilka dni, to jeśli włożysz do lodówki jeszcze zielone, mogą już wcale nie dojrzeć.

Owoce cytrusowe – pomarańcze, cytryny i mandarynki również powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej. Zimne powietrze z lodówki zmienia ich strukturę oraz smak. Lepiej nie trzymać cytrusów bardzo blisko siebie, ponieważ szybciej przejrzeją.

Czosnek i cebula – lepiej nie zostawiać czosnku w lodówce. Jeśli to zrobisz stanie się tylko gumowaty, szybciej spleśnieje lub wykiełkuje. I chociaż zewnętrznie może się nie zmienić to różnicę w smaku i zapachy poczujesz przy jego rozcięciu. Ciemne, suche i stosunkowo chłodne miejsce będzie o wiele lepsze do przechowywania czosnku. Podobnie dzieje się z cebulą – trzymana w lodówce najprawdopodobniej spleśnieje. Jeśli masz obraną cebulę możesz ją umieść w przykrytym pojemniku i przechowywać w lodówce, ale nie długo.

Marchew – jeśli włożymy marchew do lodówki zgnije o wiele szybciej, niż ta trzymana poza nią. Marchewki najlepiej przechowywać w suchym i ciemnym miejscu.

Papryka – papryki po włożeniu do lodówki stają się bardziej matowe, żeby tego uniknąć możemy spokojnie przechowywać je poza lodówką w chłodnym i suchym miejscu.

Awokado należy trzymać w lodówce wtedy, kiedy nie chcesz go od razu jeść. Niedojrzały owoc może spędzić w niej nawet ponad tydzień. Jeśli chcesz jednak, aby dojrzało wystarczy położyć je na blacie w kuchni.

Zielone ogórki włożone do lodówki gniją szybciej. Dlatego lepiej przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu w temperaturze pokojowej.

Jakie inne produkty można trzymać poza lodówką?

Ogórki konserwowe i inne pikle. W trakcie marynowania warzyw dodaje się do nich mnóstwo konserwantów. Wystarczy tylko zadbać o to, żeby do słoika nie dostały się resztki innych pokarmów i marynowane produkty spokojnie możemy trzymać poza lodówką.

Jajka – większość ludzi odruchowo wkłada jajka do lodówki, ale prawda jest taka, że nie jest to konieczne. Najważniejsze, żeby temperatura, w której są przechowywane była poniżej 20 C i nic złego się z nimi nie stanie.

Czekolada – często wkładamy czekoladę do lodówki, aby się nie rozpuściła i pozostała bardziej „stała”. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, bo trzymana w lodówce czekolada traci swój smak. Czekoladę należy wkładać do lodówki tylko wtedy, gdy jest jakaś szalona fala upałów i zamieni się ona w płyn, jednak nie należy jej trzymać w lodówce dłużej, niż kilka godzin.

Keczup jest już zrobiony z wystarczającą liczbą konserwantów, aby zachować jakość i świeżość nawet po otwarciu butelki, więc nie musisz go przechowywać w lodówce.

Warto zrobić przegląd w lodówce, może znajdziecie tam rzeczy które lepiej trzymać poza nią.

W formie 24: naturalne spalacze tłuszczu