To będzie gorący rok! W 2021 czeka nas fala upałów?

2021-02-24 10:27
Słońce przebija się zza chmur
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons

To będzie gorący rok! W 2021 czeka nas fala upałów? Na początku 2021 r. spadł śnieg i pojawił się ostry mróz. Media mocno podkreślały, że skoro wróciła taka sroga zima, zmiany klimatyczne dotyczące globalnego ocieplenia to bujda. Czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że niekoniecznie. W tym roku czekają nas jeszcze cieplejsze dni, niż w poprzednim.

Spis treści

  1. Jak będzie teraz?
  2. Globalne ocieplenie trwa i może być problematyczne

Z raportu IMGW- PIB „Klimat Polski 2020” wynika, że średnia temperatura powietrza w ubiegłym roku wynosiła 9,9 st. C, to więcej o 1,6 st. C od średniej z lat 1981-2010.

Najcieplejszym regionem Polski w roku 2020 była zachodnia część pasa nizin, gdzie średnia roczna temperatura wynosiła 10,6 st. C.

Najcieplejszym miesiącem ubiegłego roku był sierpień. Średnia wartość temperatury w tym miesiącu wynosiła 19,8 st. C i była wyższa o 2 st. C od średniej wieloletniej wartości temperatury dla tego miesiąca. Z kolei najchłodniejszym miesiącem był grudzień. Średnia miesięczna wartość temperatury osiągnęła 1,9 st. C i była o 2,2 st. C wyższa od normy klimatologicznej.

"Ze względu na to, że miesiące zimowe były ekstremalnie ciepłe, temperatura powietrza zimą, tj. w okresie grudzień 2019 – luty 2020, wynosiła 3,1 st. C i była aż o 3,9 st. C wyższa od normy klimatologicznej" - czytamy w opracowaniu. Była to najcieplejsza zima od połowy 20. wieku i od początku pomiarów instrumentalnych na ziemiach polskich.

Jak będzie teraz?

Wprawdzie 2021 r. dopiero się rozpoczął, jednak meteorolodzy z brytyjskiej służby meteorologicznej Met Office są przekonani, że znajdzie się on w pierwszej dziesiątce tych najcieplejszych.

Naukowcy będą stale prowadzić badania. Istotne będą trzy raporty: pierwszy pojawi się w marcu i będzie dotyczyć danych o największym zasięgu morskiej pokrywy lodowej w Arktyce, drugi skupi się na minimalnym zasięgu lodu, trzeci zaś na rozmiarach dziury ozonowej nad Antarktydą.

Faktem jest, że w 2020 roku dziura ozonowa była dwukrotnie większa od tej sprzed roku. Wróciła do tradycyjnych rozmiarów z wielu poprzednich lat. Krótkotrwały zanik dziury ozonowej był skutkiem tzw. Nagłego Ocieplenia Stratosferycznego.

W 2021 r. aktualne prognozy sezonowe wskazują, że zima zakończy się łagodnie. Wiosna zapowiada się bardzo ciepło, wręcz gorąco, zwłaszcza we wschodnich regionach kraju. Lato z kolei również rysuje się upalnie z opadami powyżej normy.

Globalne ocieplenie trwa i może być problematyczne

Pandemia konorawirusa sprawiła, że w poprzednim roku sprawy klimatu i globalnego ocieplenia, zeszły na drugi plan. To jednak nie oznacza, że przestały być aktualne. Przeciwnie- nadal są ważne i powinny mieć dla nas znacznie. Jednorazowy powrót zimy nie odwołuje globalnego ocieplenia. Średnia rocznych temperatur na Ziemi wciąż rośnie, a ekstremalne anomalie pogodowe przestają już nas zadziwiać.

- Z niepokojem obserwujemy to, co dzieje się 9-12 kilometrów nad nami, gdzie przepływa potężny prąd strumieniowy. Jest to olbrzymia siła, która przenosi masy powietrza z niższych szerokości geograficznych w kierunku Arktyki. Prąd strumieniowy po części decyduje o tym, co dzieje się z lodem morskim w Arktyce – a jest to najważniejszy czynnik decydujący o klimacie Arktyki, a także o ociepleniu klimatu. Od 2012 r. z każdym kolejnym rokiem tego lodu będzie coraz mniej. To, czego ja się spodziewam w 2021 r., to utrzymanie chaosu pogodowego, roku w którym jednego dnia będziemy się bali upałów i suszy, a za chwilę pojawią się silne wiatry czy powódź – tłumaczy dr hab. Mateusz Strzelecki z Uniwersytetu Wrocławskiego.

ESKA XD #015
Sonda
Czy za rażące naruszenie przepisów drogowych kierowcy powinni tracić prawo jazdy dożywotnio?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze