Testy na koronawirusa dla nauczycieli klas 1-3 od 11 stycznia. Czy są dobrowolne?

i

Autor: Pixabay

Testy COVID-19 dla nauczycieli od 11 stycznia! Gdzie można je wykonać? Kto jest w grupie upoważnionej?

2021-01-11 7:38

W Polsce ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Tymczasem od 11 do 15 stycznia odbędą się testy na obecność SARS-CoV-2. Nauczyciel z pozytywnym wynikiem nie będzie mógł wrócić do szkoły. Czy można odmówić testu? Czy testy dla nauczycieli są obowiązkowe? Czy wszyscy nauczyciele mogą wykonać bezpłatny test?

Testy na koronawirusa dla nauczycieli 

Będą szybcie szczpienia, są testy. Rząd postanowił zadbać o szybki powrót nauczycieli i dzieci do szkół. Dlatego nauczyciele będą jedną z uprzywilejowanych grup w kolejce do szczepień przeciw COVID-19. Szczepionki otrzymają zaraz po medykach - razem z seniorami i pracownikami służb mundurowych.

Więcej o kolejności szczepień pisaliśmy w artykule poniżej:

To nie wszystko. 11 stycznia ruszą też bezpłatne testy na koronawirusa dla nauczycieli, ale dla tych uczących w klasach 1-3 i obsługi szkoły. Kto dokładnie może skorzystać z bezpłatnego testu dla nauczycieli? Jak się zapisać na test i gdzie go wykonać? wyjaśniamy poniżej.

Kto może skorzystać z testu dla nauczycieli? [DLA KOGO?]

Testy są skierowane głownie do nauczycieli klas 1-3, ale mogą z nich skorzytać także pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Czy testy na koronawirusa dla nauczycieli są dobrowolne?

Co ważne, testy na COVID-19 dla nauczycieli są dobrowolne. To oznacza, że jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania. Jeśli jednak okaże się, że test będzie pozytywny, oczywiście będzie musiał czasowo zrezygnować z powrotu do szkoły.

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie. Z ostatnich danych wynika, że do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie kraju. Wspomagać akcję będzie 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Testy dla nauczycieli: Gdzie wykonać?

Badania będą wykonywane za pomocą testu PCR, w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostaną na stronach internetowych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Poztywny wynik testu u nauczyciela: Co dalej?

Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10. dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu. W tym celu można skorzystać z formularza zgłoszeniowego na stronie. Formularz pozwala na szybki kontakt z inspekcją sanitarną i usprawnia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Takiego zgłoszenia można dokonać także za pośrednictwem całodobowej infolinii sanepidu pod nr 22 25 00 115.

Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy.

Testy dla nauczycieli: Kiedy wynik badania? Jak sprawdzić wynik?

Wynik badania każdy otrzyma najpóźniej w niedzielę, 17 stycznia 2021 . Wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. IKP to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, za pomocą której szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o swoim zdrowiu. Aby zobaczyć swój wynik należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.

Na podst. www.gov.pl

Szybka powtórka z języka polskiego. Kto napisał tę lekturę? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Autorem "Chłopów" jest:
Posłuchaj o właściwościach soi i dowiedz się, jakie ma wartości odżywcze. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Ponacinał drzewa przy drodze! jedno z nich runęło!!!