Ten owad kopulje nawet 7 dni bez przerwy! Jak mu się to udaje?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Ten owad kopuluje nawet 7 dni bez przerwy! Jak mu się to udaje?

2021-08-22 12:52

Świat owadów potrafi zaskoczyć, zafascynować i zadziwić. Pasjonaci przyrodzi od kilkuset lat pochylają się, by obserwować malutkie stworzonka, których często nie zauważamy, chociaż żyją tuż obok nas. Niektóre z nich są po prostu zdumiewające! Jeden z dobrze znanych polskich owadów potrafi... kopulować nawet 7 dni! To nie żart! Jak sobie radzi podczas tego czasu?

Kowale bezskrzydłe to owady, które często widuje się w licznych grupach zazwyczaj w miejscach, gdzie rosną lipy. Możecie je spotkać na terenie całej Polski, nawet w okolicach waszego domu. Ich popularna nazwa to ,,tramwaje" ponieważ często łącza się ze sobą podczas kopulacji. Mało kto jednak wie, że zbliżenie to często trwa ponad 12 godzin, a cierpliwi badacze zanotowali nawet osobniki trwające w uścisku nawet do 7 dni! O tej ciekawostce z życia owadów przypomniały na Facebooku Lasy Państwowe. 

- Wydawać by się mogło, że nie przeszkadza to im w normalnym funkcjonowaniu, bo samiec i samica w trakcie często się poruszają. - czytamy w poście. - Zastanawiacie się pewnie, czemu przy takich dużych skupiskach kowali nie siedzą wygłodniałe ptaki. Przecież to niezwykle łatwy łup. Otóż, nie pytajcie. Nie wiem skąd entomolodzy to wiedzą ale podobno są obrzydliwe w smaku.

Cały post Lasów Państwowych możecie zobaczyć poniżej.

Kowale bezskrzydłe - skąd wzięła się nazwa tramwaje?

Kowale bezskrzydłe nazywane są potocznie ,,tramwajami". Nazwa pochodzi od ich szczepienia podczas kopulacji, które przypomina nieco wagoniki. Nawiązuje jednak również do koloru tramwajów, chociaż dzisiaj już się takie nie często spotyka.