Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Te kraje sprzedawały Rosji sprzęt wojskowy pomimo embarga!

2022-03-22 7:36

Wydawać by się mogło, że po nałożeniu embarga na sprzedaż broni do Rosji po tym, jak dokonała ona aneksji Krymu w 2014 roku jest niemożliwa. Ale jak podaje Investigate Europe, aż do 2020 roku Rosja wciąż kupowała broń. Wśród sprzedających sprzęt wojskowy jest aż dziesięć państw członkowskich UE. Które kraje i jak omijały embargo? Zapraszamy do artykułu.

Sprzedaż sprzętu wojskowego z UE do Rosji

O sprawie sprzedaży sprzętu wojskowego, w tym broni do Rosji pomimo nałożonego na nią embarga poinformował portal Investigate Europe. Całkiem możliwe jest że część sprzedanego sprzętu wojskowego może być obecnie używana przeciwko Ukrainie. Jak wynika analizy przeprowadzonej przez portal jeszcze ponad rok temu Władimir Putin i jego armia byli klientami europejskiego przemysłu zbrojeniowego.

W latach 2015 – 2020 łączna wartość sprzedanego sprzętu wojskowego miała wynieść 346 mln euro. Według przedstawionych danych sprzedaż broni do Rosji odbywała się pomimo embarga Unii Europejskiej zakazującego sprzedaży broni do Rosji, które obowiązuje od 2014 roku. Embargo zostało wprowadzone jako konsekwencja aneksji Krymu i proklamacji separatystycznych republik Donbasu.

"Zakazuje się sprzedaży, dostawy, przekazywania lub wywozu, bezpośrednio, lub pośrednio, broni i materiału pokrewnego wszelkiego rodzaju — łącznie z bronią i amunicją, pojazdami i sprzętem wojskowym, sprzętem paramilitarnym oraz częściami zamiennymi do nich — do Rosji przez obywateli państw członkowskich lub z terytoriów państw członkowskich lub przy użyciu statków pływających pod banderą państw członkowskich lub statków powietrznych państw członkowskich, bez względu na to, czy pochodzą z terytoriów państw członkowskich." – Decyzja Rady 2014/512/WP ZIB z dn. 31 lipca 2014 r.

Jak to możliwe, że w latach 2015-20 państwa UE wydały ponad 1000 licencji na eksport sprzętu wojskowego do Rosji? Aby kontynuować sprzedaż broni do Rosji kraje te wykorzystały zapis o zwolnieniu z sankcji umów zawartych przed 1 sierpnia 2014 r. lub pomocniczych kontraktów niezbędnych do realizacji takich umów. Według danych Grupy Roboczej Rady ds. Wywozu Broni Konwencjonalnej (COARM), broń do Federacji Rosyjskiej eksportowała, aż jedna trzecia państw członkowskich Unii Europejskiej.

Jakie kraje sprzedawały sprzęt wojskowy do Rosji pomimo embarga?

Jak wynika z oficjalnych rejestrów eksportu broni ze wszystkich krajów UE, pomimo nałożonego embarga, z Rosją sprzętem wojskowym handlowały takie kraje jak: Francja, Niemcy, Włochy, Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Finlandia, Słowacja i Hiszpania.

Najwięcej sprzętu wojskowego eksportowała Francja. Według danych IE udział tego kraju w całym unijnym eksporcie wojskowym do Rosji wynosił 44 procent. W tym okresie Francja sprzedała Rosji sprzęt za 152 mln euro. Investigate Europe, powołując się na portal Disclose, poinformował, że miały to być m.in. systemy nawigacyjne i detektory podczerwieni dla myśliwców i śmigłowców bojowych i sprzęt termowizyjny do czołgów.

Na drugim miejscu tej listy znalazły się Niemcy. Ponad 35 procent ze sprzedanego w tym okresie sprzętu wojskowego pochodziło z tego kraju, wartość sprzedanego sprzętu wynosiła 121,8 mln euro. Do Rosji z Niemiec trafiły m.in. lodołamacze, uzbrojenie strzeleckie i pojazdy. Miały być one opisane jako „towary podwójnego zastosowania”.

„Dlatego nawet niemieccy politycy krytyczni wobec eksportu broni i pacyfistyczne organizacje pozarządowe, z którymi skontaktowało się Investigate Europe, nie uważają tego eksportu za prawne naruszenie embarga” – przekazuje portal Investigate Europe.

Trzecim największym eksporterem były Włochy, które Rosji sprzedały sprzęt wojskowy za 22,5 mln euro. Były to m.in. wojskowe samochody terenowe Iveco, których armia rosyjska używa obecnie na Ukrainie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE