Europejska Agencja Leków: Szczepionka zatwierdzona w Unii Europejskiej

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Europejska Agencja Leków: Szczepionka zatwierdzona w Unii Europejskiej

Szczepionka przeciwko COVID-19 zatwierdzona w Unii Europejskiej. Jest decyzja EMA

2020-12-21 15:08

Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę Pfizer-BioNtech przeciwko COVID-19. Oznacza to, że szczepionka spełnia te same wysokie standardy unijne, co wszystkie szczepionki i leki dostępne na terenie UE. Komisja Europejska ma teraz przyśpieszyć prace związane z możliwością dopuszczenia szczepionki do obrotu.

Jak zrobić maseczkę w kilka sekund?

Szczepionka przeciwko COVID-19 zatwierdzona

Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę Pfizer-BioNtech przeciwko COVID-19. Jak zapowiadano wcześniej, w przypadku wydania pozytywnej opinii, Komisja Europejska ma przyśpieszyć proces decyzyjny, by jak najszybciej dopuścić szczepionkę do sprzedaży we wszystkich krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

- Nasza ocena naukowa opiera się na sile dowodów naukowych dotyczących bezpieczeństwa, jakości i skuteczności szczepionki; dowody w przekonujący sposób pokazują, że korzyści są większe niż ryzyko - usłyszeliśmy na konferencji.

Podkreślono, że nadal nie ma dowodów potwierdzających, że szczepionka będzie skuteczna w przypadku mutacji koronawirusa. Podkreślono, że szczepionka jest bezpieczna, ale jest to autoryzacja warunkowa. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu gwarantuje, że szczepionki przeciwko COVID-19 spełniają te same wysokie standardy unijne, co wszystkie szczepionki i leki dostępne na terenie UE. Wciąż wiele kwestii jest jednak niejasnych, m.in. nie wiadomo, czy szczepionka zapobiega samej chorobie czy też zarażeniom.

Przyznano, że szczepionka może wywoływać skutki uboczne, m.in. bóle głowy, dreszcze czy gorączkę. Podczas badań wykonywanych na dużej grupie badawczej, trwały one zwykle jeden dzień.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Możesz być dumny, jeśli zdobędziesz 7/10

Pytanie 1 z 10
W którym z tych filmów w jednej ze scen mogliśmy zobaczyć Donalda Trumpa?

Jak podkreślano wcześniej, przyśpieszone zostanie także spotkanie ekspertów ws. szczepionki przeciw COVID-19, wyprodukowanej przez amerykańską firmę Moderna. Odbędzie się 6 stycznia, a nie jak planowano wcześniej 12 stycznia 2021 roku.