Stan wyjątkowy w Polsce

i

Autor: Twitte/Mariusz Kamiński Stan wyjątkowy w Polsce

Stan wyjątkowy: Będą odszkodowania dla przedsiębiorców. Ile pieniędzy dostaną?

2021-09-06 16:53

Stan wyjątkowy w Polsce. Objęte są nim dwa województwa: podlaskie i lubelskie. Dla przedsiębiorców prowadzących biznesy w tych regionach oznacza to spore starty finansowe. Premier Morawiecki już zapowiedział odszkodowania. Ile pieniędzy mogą dostać mieszkańcy?

Stan wyjątkowy w Polsce: Kiedy odszkodowania dla przedsiębiorców?

- Odszkodowania dla przedsiębiorców ze strefy przygranicznej będą w ciągu kilku tygodni - zapowiada premier. Mateusz Morawieck dodaje, że rekompensaty wyniosą 65 proc. udokumentowanego przychodu uzyskiwanego w ostatnich 3 miesiącach. Podkreśla też, że gotowy jest już projekt ustawy w tej sprawie.

- Chcemy ją skierować w ekstraordynaryjnym trybie natychmiast na posiedzenie Sejmu. Jeśli nie będzie zwłoki Senatu, żeby ona mogła w bardzo krótkim czasie wejść w życie, aby w najbliższych tygodniach środki trafiały na konta przedsiębiorców - podkreślił premier.

Czytaj także: Stan wyjątkowy na Podlasiu. Turyści odwołują rezerwacje w regionie

Stan wyjątkowy w Polsce: Ile firm dostanie odszkodowanie?

Chodzi o około 250 firm. - Głównie z branży turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej. Te sprawy są dla nas absolutnie priorytetowe. Nie chcemy, aby obywatele, którzy prowadzą tam działalność gospodarczą, która jest ważną lokalnie działalnością, mieli z tego powodu jakieś trwałe straty - mówi minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

W czwartek w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Szczegółową listę znajdziesz >>TUTAJ<<.

QUIZ. Polskie powstania. Warszawskie, listopadowe, jakie jeszcze? Dopasuj daty i zdąbądź komplet punktów!

Pytanie 1 z 10
Które polskie powstanie wybuchło w 1863 r.?
Usnarz Górny (woj. podlaskie). Ostatnie godziny przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego na polsko-białoruskim pograniczu
Źródło: Stan wyjątkowy: Będą odszkodowania dla przedsiębiorców. Ile pieniędzy dostaną?