Sposób na poranne korki! Sprawdź jak wygląda Jetson ONE [WIDEO]

2021-10-28 11:43

Pamiętacie futurystyczną bajkę „Jetsonowie” to zapewne zaintryguje Was Jetson ONE – maszyna, którą będziecie mogli polecieć do pracy, unikając porannych korków. Pomijając niesamowity wygląd Jetson ONE warto wspomnieć, iż wyszedł on spod ręki polskiego konstruktora! Zainteresowani?

Jak ominąć poranne korki?

Jetson ONE zdecydowanie poradzi sobie z ominięciem korków – górą. Jetson ONE to nie tyle dron (bo to maszyny bezzałogowe), ale oktokopter, na którego pokładzie może latać człowiek. Oktokopter jest maszyną, która powstała we Włoszech i sprzedawana jest przez firmę Jetson. Twórcami tej wyjątkowej maszyny jest Tomasz Patan wraz ze swoim wspólnikiem Peterem Ternströmem.

Jetson ONE osiąga prędkość maksymalną 100 km/h. Niestety nie jest to maszyna na długie loty, ponieważ jej maksymalny czas lotu na jednym ładowaniu wynosi maksymalnie 20 min. Czas lotu zależy także od wagi pilota i spada do 15 min przy wadze powyżej 85 kg. Chociaż nie jest to dużo to przy maksymalnej prędkości większość z nas mogłaby dolecieć nim do pracy. Warto zauważyć, że ładowanie baterii oktokoptera trwa zaledwie godzinę. Jetson ONE ma otwartą konstrukcję, dlatego podobnie jak w wypadku motocyklu najlepiej sprawdza się przy dobrej pogodzie. Na chwilę obecną jest to raczej maszyna do latania dla rozrywki, ale w przyszłości Tomasz Patan nie wyklucza stosowania podobnych maszyn na potrzeby: wojskowe, w służbach ratunkowych, czy w straży granicznej.

Sonda
Czy latające "auta" to dobry pomysł?

Czy trzeba mieć licencję pilota by latać Jetson ONE?

Oczywiście to zależy od kraju, w którym chcemy latać i terenu, na którym planujemy lot. W USA do obsługi oktokoptera nie jest wymagana licencja pilota, czy dodatkowe badania lekarskie, ale nie można z niego korzystać na terenie zabudowanym. Według konstruktora obecnie obowiązujące prawo w Polsce wymaga od kierującego takim pojazdem odbycia odpowiedniego kursu oraz przestrzegania prawa lotniczego. Producent Jetson ONE prowadzi jednak rozmowy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, żeby ułatwić przyszłym użytkownikom zdobycie odpowiednich uprawnień.

Aktualnie wszystkie maszyny zaplanowane do produkcji na rok 2022 zostały wyprzedane. Można jednak składać zamówienia na kolejny rok. Cena oktokoptera wynosi 92 tys. dolarów. Chętni?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze