Sławosz Uznański-Wiśniewski oraz jego ekipa pożegnali Międzynarodową Stację Kosmiczną!

2025-07-13 17:42

Astronauci misji Ax-4, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, pożegnali się w niedzielę z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. ISS to przykład pięknej współpracy międzynarodowej - powiedział w trakcie pożegnania polski astronauta. W poniedziałek kapsuła Dragon ruszy w drogę powrotną na Ziemię.

Spis treści

  1. Magiczne chwile w życiu
  2. Sławosz Uznański-Wiśniewski: to dopiero początek
  3. Wodowanie kapsuły na Pacyfiku
  4. Eksperymenty i pokazy

Magiczne chwile w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski wspomniał w czasie niedzielnego pożegnania, że „wpłynięcie” na pokład ISS 26 czerwca to była „jedna z najbardziej magicznych chwil w jego życiu”.

Zaznaczył, że ISS jest przykładem pięknej międzynarodowej współpracy i że takie laboratoria powinny nadal działać.

Naukowcy z różnych krajów mogą razem badać kosmos, rozwijać naukę i technologie oraz budować nowe rozwiązania dla przyszłości - podkreślił.

- Mam nadzieję, że misja przyniosła dużo dobrego Polsce - dodał Uznański-Wiśniewski po polsku.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: to dopiero początek

Zwrócił uwagę, że duża część misji to była praca wielu osób na Ziemi, m.in. naukowców czy edukatorów. - Mam nadzieję, że to jest dopiero początek. (...) Że dopiero zaczynamy rozwijać się i będziemy bazować później na tej technologii (badanej na ISS - przyp. PAP) - dodał.

Powiedział też, że nie może doczekać się powrotu na Ziemię, choć jednocześnie jest mu trochę smutno, że misja dobiega końca. Wyraził też nadzieję, że jako Polacy będziemy coraz częściej odwiedzać takie miejsca, jak ISS.

Poza Polakiem załogę misji Ax-4 tworzą: Peggy Whitson (USA), Tibor Kapu (Węgry) i Shubhanshu Shukla (Indie).

Wodowanie kapsuły na Pacyfiku

W poniedziałek ma rozpocząć się powrót astronautów na Ziemię. Około godziny 10.55 ma nastąpić zamknięcie włazu, a dwie godziny później, około 13.05, statek Dragon Grace ma odłączyć się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Kapsuła będzie krążyć wokół Ziemi, a następnie wejdzie w atmosferę naszej planety i zostanie zwodowana w Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii.

Następnie Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci do Kolonii w Niemczech, gdzie znajduje się siedziba Europejskiego Centrum Astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Trafi do ośrodka Niemieckiego Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (DLR) „Envihab”. Zespół medycyny kosmicznej ESA będzie monitorował jego stan zdrowia i kondycję podczas powrotu do ziemskiej grawitacji.

Eksperymenty i pokazy

Na ISS Sławosz Uznański-Wiśniewski miał do wykonania 13 eksperymentów przygotowanych przez polskich naukowców i firmy oraz 30 pokazów edukacyjnych i popularnonaukowych.

Astronauta czterokrotnie połączył się na żywo z dziećmi i młodzieżą w Polsce - spotkania odbyły się w Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie i w Warszawie. W trakcie dwóch spotkań, we Wrocławiu i Rzeszowie, połączenie było realizowane w ramach ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) – międzynarodowego programu edukacyjnego, którego celem jest umożliwienie kontaktu radiowego radioamatorom oraz szkołom z astronautami na ISS.

Poniżej zapis transmisji live z pożegnania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Łączenie Politechniki Rzeszowskiej ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Pocztówka z podróży
Camino de Santiago. Droga, która daje Ci wszystko, czego potrzebujesz | Pocztówka z podróży
WIELKI QUIZ PRL. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Zmierz się z historią dziarskiego 70-latka?
Pytanie 1 z 20
Kto był pomysłodawcą budowy Pałacu Kultury i Nauki?
QUIZ PRL. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Zmierz się z historią dziarskiego 70-latka?