Skarbówka rusza na łowy w wakacje. Twój paragon to broń w walce z oszustami

2025-07-08 10:09

Sezon urlopowy w pełni, a wraz z nim powraca stary problem - oszustwa na paragonach. Ministerstwo Finansów po raz kolejny przypomina turystom, by byli czujni i nie pozwalali nieuczciwym sprzedawcom nabijać ich w butelkę. Resort wprost zachęca do zgłaszania nieprawidłowości, a statystyki pokazują, że fiskus nie żartuje i sypie milionowymi mandatami.

Paragon

i

Autor: M.W. Co grozi za niezabranie paragonu? Skarbówka ostrzega.
  • Ministerstwo Finansów alarmuje, że niewydawanie paragonów to powszechna praktyka napędzająca szarą strefę i wyłudzanie VAT.
  • Niewydane paragony są wykorzystywane do tworzenia "pustych faktur", służących do sztucznego zawyżania kosztów działalności.
  • Fiskus zachęca obywateli do zgłaszania nieprawidłowości, oferując m.in. aplikację e-Paragony do raportowania braku paragonu.
  • Jak rozpoznać prawdziwy paragon fiskalny i jakie kary grożą za jego niewydawanie?

Jak działa oszustwo paragonowe? To proste i bardzo szkodliwe

Wydawać by się mogło, że niewydanie paragonu to drobne przewinienie. Nic bardziej mylnego. Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że to powszechna praktyka, która napędza szarą strefę. Schemat jest prosty: sprzedawca nie wydaje paragonu roztargnionemu klientowi albo po cichu zbiera te, których nikt nie zabrał.

Po co? Takie "bezpańskie" paragony mogą posłużyć do wystawiania tzw. pustych faktur. To dokumenty, które nie odzwierciedlają żadnej prawdziwej transakcji, a służą jedynie do wyłudzania podatku VAT i sztucznego zawyżania kosztów prowadzenia działalności. Jak podkreślał wiceminister finansów Leszek Skiba: "Wystarczy, że każdy z nas tankując paliwo zabierze ze sobą paragon fiskalny, by zapobiec takim sytuacjom".

Nie dostałeś paragonu? Fiskus podpowiada, co robić

Resort finansów nie pozostawia obywateli samych w tej walce. W ramach corocznej kampanii informacyjnej urzędnicy wprost zachęcają do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości. Mówiąc wprost, skarbówka liczy na doniesienia od uczciwych klientów.

Zgłoszenia można dokonać na kilka sposobów. Można udać się do urzędu skarbowego osobiście, ale znacznie prościej jest skorzystać z nowoczesnych narzędzi, takich jak dedykowana aplikacja e-Paragony. Każdy taki sygnał to cenna informacja dla kontrolerów.

Paragon paragonowi nierówny. Na to musisz zwrócić uwagę

Częstą pułapką, zwłaszcza w gastronomii, jest wręczanie klientom tzw. paragonu kelnerskiego. To nic innego jak odręczny spis zamówienia, który nie ma żadnej mocy prawnej i nie jest dowodem sprzedaży. Podobnie jest z wydrukiem z terminala płatniczego – to tylko potwierdzenie transakcji bezgotówkowej, a nie paragon fiskalny.

Jak więc rozpoznać ten prawdziwy? Zwróć uwagę na kilka kluczowych elementów:

  • Wyraźny napis "Paragon Fiskalny" na samej górze.
  • NIP sprzedawcy, jego nazwa oraz dokładny adres punktu sprzedaży.
  • Charakterystyczne logo i unikatowy numer kasy, umieszczone w centralnej części wydruku.

Kontrole i milionowe mandaty. Skarbówka nie żartuje

Dane pokazują, że działania fiskusa przynoszą efekty. Tylko w 2024 roku kontrolerzy przeprowadzili aż 59,7 tysiąca kontroli dotyczących prawidłowego ewidencjonowania sprzedaży. Ich wynikiem było nałożenie mandatów na łączną, zawrotną kwotę 20,4 miliona złotych. To wyraźny sygnał, że taryfa ulgowa się skończyła. Na celowniku są przede wszystkim branże, gdzie nadużycia zdarzają się najczęściej, czyli gastronomia i handel detaliczny. Pamiętaj więc - biorąc paragon, nie tylko chronisz swoje prawa, ale też wspierasz uczciwą gospodarkę.

Radio ESKA Google News