Skąd się wzięło Halloween? Te zwyczaje praktykowało się i w dawnej Polsce!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe. Halloween 2022

Skąd się wzięło Halloween? Te zwyczaje praktykowało się w dawnej Polsce!

2023-10-30 14:02

Halloween 2023 już 31 października. W noc przed Dniem Zadusznym (1 listopada) zmarli przychodzą do domu podglądać mieszkańców i oczekują od rodziny pomocy. Prócz nich pojawiają się również nieproszone upiory i strachy. Skąd się wzięło Halloween? Niektóre zwyczaje praktykowali również nasi słowiańscy przodkowie!

Już we wtorek 31 października obchodzić będziemy Halloween. Święto to wywodzi się z tradycji celtyckiej, a sama nazwa pochodzi od angielskiej All Hallows’ Eve, czyli wigilii uroczystości Wszystkich Świętych. Czemu jest tak wyjątkowe? Dawniej wierzono, że właśnie tej nocy demony, upiory i skrzaty wychodzą na świat po raz ostatni przed zimą. Nie tylko Celtowie obchodzili All Hallows’ Eve, bo zwyczaje i obrzędy popularne były na całym świecie. W Polsce w tym okresie odprawiało się jesienne Dziady, dla dusz zmarłych, które błąkały się po świecie. Na Filipinach po dziś dzień na cmentarzach ustawia się namioty, w których urządzane są rodzinne biesiady. Meksykańskie święto zmarłych Día de los Muertos podobnie jak Halloween, jest czasem radosnym. Obchodzone jest mniej więcej w tym samym czasie bo 1 i 2 listopada. Dusze zmarłych należy wtedy przywitać i wskazać im drogę do domu. Żadnego święta o charakterze religijnym ku czci zmarłych nie mają w październiku i listopadzie natomiast Holendrzy. Obchodzą oni je 4 maja. Składa się wtedy w kraju wieńce i kwiaty nie tylko na grobach, lecz również pomnikach i miejscach kaźni.

Halloween w Polsce? Tak obchodzono Dziady!

Według dawnych wierzeń w noc Halloween zaciera się granica między światem umarłych, a światem ludzi żyjących. W różnych krajach, panują różne zwyczaj i obyczaje. W Polsce obchodzono dawniej Dziady. Przybywające w noc Dziadów dusze należało ugościć i pomóc w rozwiązaniu ich problemów. Dla zmarłych przygotowywało się posiłki, w których skład wchodziły miedzy innymi kutia, jaja, czy wódka. Można było je wystawiać na cmentarzach lub w domach. Na rozstajach dróg palono natomiast ognie, które miały za zadanie wskazywać zbłąkanym drogę. Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. XX wieku i coraz chętniej je obchodzimy. Nie warto jednak zapominać całkowicie o naszych rodzimych zwyczajach!

QUIZ ile lat ma twoja dusza?

Pytanie 1 z 10
Co lubisz robić w wolnym czasie?
Kwesta na Powązkach 2023. Kto zbiera i na co zbieramy mówi Marcin Święcicki