Ukraina w centrum uwagi
Jak poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, głównymi tematami poniedziałkowego spotkania będą „szerokie wsparcie na rzecz Ukrainy i wzmacnianie więzi euroatlantyckich”. W wydarzeniu uczestniczyć będą ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Polski, szef dyplomacji Wielkiej Brytanii David Lammy oraz Wysoka Przedstawiciel UE Kaja Kallas.
Pierwsza sesja rozmów będzie w całości poświęcona sytuacji na Ukrainie. Głos zabierze również ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha. Włoskie MSZ poinformowało, że tematyka obejmie zarówno zabiegi dyplomatyczne o zawieszenie broni, jak i budowę sprawiedliwego pokoju, odbudowę kraju i jego europejskie aspiracje.
Bezpieczeństwo transatlantyckie i szczyt NATO
Druga część obrad zostanie poświęcona szerszym kwestiom bezpieczeństwa, w tym wzmocnieniu więzi euroatlantyckich i roli europejskiego filaru NATO. Spotkanie ma również przygotować grunt pod czerwcowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Hadze.
Włoska agencja ANSA wskazuje, że tematy rozmów obejmą także zacieśnianie współpracy z USA i budowanie jednolitego głosu Europy w sprawach globalnych zagrożeń.
Seria intensywnych konsultacji międzynarodowych
Spotkanie w Londynie jest kolejnym etapem koordynacji działań między najważniejszymi europejskimi partnerami. W ostatnich tygodniach szefowie MSZ tych państw spotykali się już w Warszawie, Berlinie i Madrycie. W ubiegły czwartek uczestniczyli też w nieformalnym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w formule Gymnich.
W piątek, 9 maja w ukraińskim Lwowie Radosław Sikorski dołączył do grona ponad 40 europejskich ministrów, którzy omówili kształt przyszłego trybunału do rozliczenia rosyjskiej agresji i wspólnie poparli jego powołanie.
Apel o pokój i rosyjska kontrpropozycja
Sobota, 10 maja przyniosła przełomowy apel o rozejm. W Kijowie premier Donald Tusk wraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem, premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem oraz Wołodymyrem Zełenskim wezwali Rosję do zawieszenia broni na 30 dni od poniedziałku i rozpoczęcia rozmów pokojowych. Inicjatywę wsparło około 30 przywódców państw tzw. „koalicji chętnych”, w tym prezydent USA Donald Trump.
Na apel odpowiedział Władimir Putin, deklarując gotowość do bezpośrednich rozmów z Ukrainą już w czwartek, jednak – co istotne – bez wcześniejszego zawieszenia ognia.
Opracował: Dawid Piątkowski, źródło: PAP