Uchodźcy na przejściu granicznym w Medyce

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz Uchodźcy na przejściu granicznym w Medyce

SG: Od północy do 7 rano do Polski przyjechało 28 tys. uchodźców; łączna ich liczba przekroczy w niedzielę 200 tys.

2022-02-27 11:02

Od północy do godz. 7 rano w niedzielę granicę ukraińsko-polską przekroczyło 28 tys. osób. W niedzielę łączna liczba uchodźców, którzy przybyli do naszego kraju od początku wojny na Ukrainie, z pewnością będzie wyższa niż 200 tys. – oceniła rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska.

Od północy do godz. 7 rano granicę ukraińsko-polską przekroczyło 28 tys. osób. Wczoraj w tych godzinach było 20 tys. osób. Więc z pewnością dzisiaj łączna liczba osób, które od początku konfliktu na Ukrainie uciekły do Polski przekroczy 200 tys. – powiedziała Michalska.

Poinformowała, że w niedzielę na przejściu granicznym w Medyce polscy wolontariusze przekażą ukraińskiej stronie żywność i napoje dla uchodźców oczekujących tam po kilkanaście a nawet kilkadziesiąt godzin na odprawę.

Polska i ukraińska straż graniczna będą koordynowały przekazanie żywności wolontariuszom, którzy następnie rozdadzą pomoc potrzebującym - dodała.

Wiec poparcia i solidarności z narodem ukraińskim

Po tym, jak Rosja w czwartek, 24 lutego, nad ranem zaatakowała Ukrainę z trzech kierunków, w Polsce decyzją MSWiA służby zaczęły realizować plan pomocy dla uchodźców. Uruchomiono m.in. specjalne punkty recepcyjne przy granicy polsko-ukraińskiej. Osoby przekraczające tę granicę zwolniono z obowiązku kwarantanny i posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Większość Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polski, kieruje się do swoich rodzin lub znajomych w Polsce albo w innym kraju UE.