Szczepienia na koronawirusa. Czy szczepionki przeciw COVID będą płatne? Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia odpowiedział

i

Autor: SHUTTERSTOCK Szczepienia na koronawirusa. Czy szczepionki przeciw COVID będą płatne? Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia odpowiedział

Rzecznik MZ: chcielibyśmy, aby na święta część dzieci dostała już drugą dawkę szczepionki

2021-11-10 9:19

Chcielibyśmy, aby na święta część dzieci dostała już drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 - powiedział w Radiu Plus rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik był pytany o kwestię m.in. obostrzeń. "Na razie staramy się obserwować ten trend. Jeżeli obecną sytuację porównamy z ubiegłoroczną falą, to wykresy wyglądają podobnie, ale są na dużo niższym poziomie. Jeżeli obserwujemy hospitalizacje, w ubiegłym roku byliśmy na poziomie 20 tys. już w tym momencie. Krzywa idzie równolegle z tym poziomem, który szedł w ubiegłym roku, i nie dąży w kierunku wzrostów" - powiedział.

Dopytany o maksimum fali zakażeń przypomniał, że "w ubiegłym roku 7 listopada mieliśmy w granicach 28 tys. zakażeń i to był szczyt tamtej fali". "Spodziewamy się tych zakażeń na poziomie 20 tys. i powyżej 20 tys. Oczywiście, niektórzy eksperci prognozują do 40 tys. Podchodzimy z dużym dystansem do tych prognoz, bo one w tej fali akurat zmieniają się dość systematycznie co dwa, trzy tygodnie" - wskazał.

Na uwagę, że to by znaczyło, iż w tych województwach, w których jest najgorzej, m.in. w lubelskim, sytuacja powinna się poprawiać, stwierdził, że "jeżeli obserwujemy skalę zakażeń, to widzimy, że w województwie lubelskim i województwie podlaskim te wzrosty wyhamowały do poziomu poniżej 10 proc". "Oznacza to, że oba te województwa raczej są już przy szczycie czwartej fali, a pozostałe województwa jeszcze są w tym trendzie wzrostowym" - zauważył.

Andrusiewicz był też pytany o kwestię szczepień przeciw COVID-19 od piątego roku życia, jak to już się dzieje w USA. "Pamiętajmy o tym, że Pfizer, zanim przekaże wyniki badań Europejskiej Agencji Leków, najpierw przekazuje wyniki badań Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Dane zostały przekazane ponad tydzień temu do Europejskiej Agencji Leków. My byśmy chcieli żeby do końca tego miesiąca zapadła decyzja. EMA mówi nawet o połowie grudnia, ale będziemy nakłaniać, żeby to się stało do końca listopada. Żeby na święta duża część dzieci, których rodzice będą chętni, mogła być zaszczepiona" - poinformował.

Na uwagę, że oznacza to, że rząd czeka na decyzję EMA, a w sprawie trzeciej dawki rząd zadecydował wcześniej, rzecznik odparł, że "tak, ale pamiętajmy, że skład ilościowy i jakościowy szczepionek dla dzieci jest zupełnie inny". "Jest to odrębna linia produkcyjna. Nawet jakbyśmy podejmowali teraz decyzje, to rzeczonych szczepionek jeszcze mieć nie będziemy. Pierwsza partia szczepionek dla dzieci przychodzi do nas w grudniu" - przypomniał.

Dopytany, czy zatem MZ i rząd chcieliby ruszyć w grudniu ze szczepieniami dzieci, rzecznik poinformował, że "chcielibyśmy, aby na święta część dzieci dostała już drugą dawkę"

Sedno Sprawy - Wojciech Andrusiewicz
Źródło: Rzecznik MZ: chcielibyśmy, aby na święta część dzieci dostała już drugą dawkę szczepionki