- Jubileusz Młodzieży potrwa w Rzymie do niedzieli.
- Weźmie w nim udział pół miliona osób z 146 krajów.
- Z Polski przyjedzie ok. 20 tys. młodych, działać będzie miasteczko Casa Polonia.
- W programie m.in. koncert Roksany Węgiel i czuwanie z papieżem Leonem XIV.
- Miasto wprowadza nadzwyczajne środki bezpieczeństwa – w tym system antydronowy.
Pół miliona młodych w Rzymie
W poniedziałek w Rzymie rozpoczyna się Jubileusz Młodzieży – spotkanie młodych katolików z całego świata. Według zapowiedzi organizatorów, w wydarzeniu weźmie udział ponad 500 tys. osób ze 146 krajów. To największe zgromadzenie Roku Świętego, przypominające atmosferę Światowych Dni Młodzieży z 2000 roku, kiedy to w tym samym miejscu młodych witał Jan Paweł II.
Wśród uczestników będzie ok. 20 tys. Polaków. W programie znalazły się wydarzenia duchowe, edukacyjne i artystyczne – w tym także silna polska reprezentacja muzyczna.
Casa Polonia i koncert Roksany Węgiel
Polskie miasteczko Casa Polonia zlokalizowane na terenie Instytutu Salezjańskiego przy via Tiburtina będzie sercem aktywności rodaków. Odbędą się tam spotkania, katechezy i koncerty. Na scenie wystąpią m.in. Roksana Węgiel, Magda Bereda, Gabi Gąsior, Cudzichowie, Pospieszalscy, Edzio, Arkadio, Anatom i wielu innych artystów.
Organizatorzy zapowiadają również spotkania z influencerami i specjalną strefę TikToka. Będzie można odwiedzić punkt informacyjny Wojska Polskiego oraz zarejestrować się jako dawca szpiku kostnego.
Modlitwa, czuwanie i spotkanie z papieżem
We wtorek uczestnicy wezmą udział w mszy powitalnej na placu Świętego Piotra. W kolejnych dniach młodzież będzie brać udział w wydarzeniach zatytułowanych „Dialogi z miastem” – obejmujących nieszpory, ewangelizację uliczną, a także specjalne spotkania, np. Światowy Dzień Młodzieży Ukraińskiej.
Kulminacją Jubileuszu będzie czuwanie modlitewne w sobotę i niedzielna msza na kampusie Tor Vergata z udziałem papieża Leona XIV – to jego pierwsze spotkanie z młodzieżą całego świata po majowym konklawe.
Polecany artykuł:
Bezpieczeństwo i przygotowania
Na czas Jubileuszu Rzym wprowadza specjalne środki bezpieczeństwa. Na miejscu działać będzie system antydronowy, a porządku pilnować będzie 4 tys. funkcjonariuszy, w tym policjanci z kilku krajów, także z Polski.
Największym wyzwaniem – poza bezpieczeństwem – mają być prognozowane upały. Dlatego na trasie pieszej pielgrzymki na Tor Vergata ustawione zostaną zraszacze i kurtyny wodne.
Uczestnicy będą nocować w ponad 400 szkołach, 270 parafiach i prywatnych domach mieszkańców Rzymu – tak samo, jak ćwierć wieku temu.