Senat

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Senat

Kultura

Rok 2026 Rokiem Andrzeja Wajdy. Hołd dla mistrza polskiego kina

2025-05-14 12:29

Senat RP jednogłośnie przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2026 Rokiem Andrzeja Wajdy. To wyjątkowy gest uhonorowania 100. rocznicy jego urodzin i 10. rocznicy śmierci. Reżyser „Popiołu i diamentu” oraz „Człowieka z marmuru” nie tylko odmienił polskie kino, ale stał się jego międzynarodowym symbolem i moralnym autorytetem.

Mistrz, który zdefiniował polskie kino

Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych reżyserów w historii polskiej kinematografii. Jego filmy, należące do nurtów szkoły polskiej i kina moralnego niepokoju, miały ogromny wpływ na kształtowanie świadomości historycznej i tożsamości kulturowej Polaków. Jako twórca pozostawił po sobie niezatarte piętno w sztuce, ukazując prawdę o trudnych momentach narodowej historii.

W dorobku Wajdy znajdują się zarówno dzieła psychologiczne, historyczne, jak i polityczne, a także wybitne adaptacje literatury. „Człowiek z marmuru”, „Ziemia obiecana” czy „Kanał” to filmy, które przeszły do historii nie tylko polskiego, ale i światowego kina. Cztery z jego produkcji otrzymały nominacje do Oscara, a w 2000 roku sam reżyser odebrał Oscara za całokształt twórczości.

Artysta i obywatel, który nie unikał odpowiedzialności

Wajda był nie tylko reżyserem filmowym, teatralnym i telewizyjnym, ale również aktywnym obywatelem. Jako senator I kadencji, realnie angażował się w działania na rzecz społeczeństwa. To, co postulował w swojej sztuce – odpowiedzialność za ojczyznę, czas i miejsce – konsekwentnie przekładał na działalność publiczną.

Z własnej inicjatywy oraz przy wsparciu prestiżowych nagród finansowych wspierał instytucje kultury, m.in. współtworząc krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha czy Elektrownię w Radomiu. Wajda, określany jako „organizator narodowej wyobraźni”, przekraczał granice medium filmowego, wpływając na rzeczywistość społeczną i kulturową.

Dziedzictwo, które kształtuje kolejne pokolenia

Jego wkład w kulturę nie ograniczał się do sztuki – Wajda był nauczycielem i mentorem, który kształtował kolejne generacje filmowców. Przez dekady jego postawa artystyczna i obywatelska stanowiła punkt odniesienia dla młodszych twórców. Wychował pokolenia ludzi kultury, którzy inspirowali się jego etyką pracy i wrażliwością społeczną.

W uzasadnieniu uchwały Senatu czytamy: „Nie wyobrażamy sobie polskiej kultury bez dzieł i osoby tego wybitnego artysty”. Rok 2026 – w stulecie urodzin i dziesięciolecie śmierci reżysera – będzie nie tylko okazją do upamiętnienia jego dorobku, lecz także do przypomnienia wartości, które reprezentował. To wyraz wdzięczności wobec człowieka, który był ambasadorem Polski na ekranach całego świata.

Oprac. Marcin Paczkowski, źródło: PAP.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Ruszyła rozbiórka Multikina 51 w Poznaniu. Jednego z najstarszych kin w regionie