Rewolucja w rolnictwie? PSL chce powołać Rzecznika Praw Rolników

2025-07-12 10:31

Polskie Stronnictwo Ludowe zapowiada nową inicjatywę, która ma wzmocnić pozycję rolników i zapewnić im realne wsparcie w kontaktach z instytucjami państwowymi i partnerami handlowymi. Klub PSL złożył w Sejmie projekt ustawy przewidujący powołanie Rzecznika Praw Rolników.

Ciągnik

i

Autor: Pixabay

PSL chce powołania Rzecznika Praw Rolników

Zgodnie z propozycją, funkcję Rzecznika miałby każdorazowo pełnić prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

– W naszym projekcie funkcję Rzecznika Praw Rolników pełni prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych i nie zależy to od nazwiska tylko od funkcji – wyjaśnił poseł PSL Mirosław Maliszewski, który jest jednym z autorów projektu.

Jak podkreśla polityk, nowa instytucja ma być dostępna dla każdego rolnika.

– Rzecznik Praw Rolników ma być osobą, do której każdy rolnik będzie mógł się odwoływać wtedy, kiedy na przykład nie będzie w stanie zasięgnąć porady prawnej lub sformułować odwołania od jakiejś decyzji – tłumaczy Maliszewski. 

– Rzecznik Praw Rolnika będzie też wypowiadał się w sprawach ważnych dla rolnictwa – dodaje.

Radio ESKA Google News

Zgodnie z założeniami projektu, Rzecznik miałby również swoje filie w województwach, gdzie jego obowiązki pełniliby prezesi wojewódzkich izb rolniczych. Projekt zakłada też rozszerzenie kompetencji samych izb, które – jak wskazuje PSL – często skarżą się na zbyt wąski zakres ustawowych uprawnień.

– Izby rolnicze często narzekają, że mają za mało kompetencji danych przez ustawodawcę. Więc tym projektem też chcielibyśmy wzmocnić ich kompetencje – zaznacza poseł PSL.

Projekt nie był jeszcze konsultowany z koalicjantami, ale – jak zapewnia Maliszewski – „przeszedł on konsultacje z rolnikami”.

– Będziemy oczywiście rozmawiać z partnerami wtedy, kiedy się odbędzie pierwsze czytanie projektu, albo przed tym pierwszym czytaniem po to, aby poznać ich opinię – dodał.

Poseł PSL odniósł się także do ewentualnego podpisu prezydenta pod ustawą.

– Nie wierzę w to, że Nawrocki, który wielokrotnie odwoływał się do głosów rolników i do ich sytuacji, został też zresztą w dużej części wybrany ich głosami, zawetuje taką ustawę – powiedział.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że „instytucja ta jest bardzo potrzebna polskim rolnikom, których interesy są narażone na szwank w wielu relacjach prawnych z władzami publicznymi, z podmiotami gospodarczymi i partnerami handlowymi, w sporach cywilnoprawnych i innych podobnych sytuacjach”.

Twórcy ustawy zaznaczają, że „rolnicy z reguły są w tych konfliktowych sytuacjach stroną słabszą, a ich sytuacja materialna nie zawsze pozwala na komercyjną pomoc prawną”.

– Celem wprowadzanej regulacji prawnej jest zapewnienie rolnikom bezpieczeństwa ekonomicznego i prawnego, aby mogli oni z kolei zapewnić Polakom bezpieczeństwo żywnościowe – podsumowują autorzy projektu.

To dawna wieś królewska w Małopolsce. Jest połączona ze słowacką miejscowością [GALERIA]

KOSINIAK-KAMYSZ OSTRO KRYTYKUJE PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ