Rząd planuje poprawić jakość wody pitnej
Zgodnie z polskimi prawem woda z kranu jest zdatna do użycia, jeżeli jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, wszelkich substancji w stężeniach stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego oraz nie wykazuje agresywnych właściwości korozyjnych spełniając wymagania mikrobiologiczne i chemiczne.
Badania przeprowadzone przez Panel Badawczy Ariadna pokazują, że ponad połowa Polaków wybiera wodę butelkowaną. Wynika to przede wszystkim z wygody oraz przekonania o jej zdrowotnych właściwościach.
Dlatego też rząd zamierza zająć się przepisami zapewniającymi poprawę jakości wody pitnej. Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw, którego autorem jest Ministerstwo Infrastruktury.
Celem regulacji - jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji - jest implementacja unijnej dyrektyw, która zobowiązuje państwa członkowskie do rozszerzenie wymagań dotyczących parametrów jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Projekt zakłada m.in. zaostrzenie zasad monitoringu a także wprowadza obowiązek oceny ryzyka przez dostawców wody na poszczególnych odcinkach systemu zaopatrzeniu w wodę. Do oceny ryzyka będą też zobowiązani właścicieli lub zarządców nieruchomości w wewnętrznych systemach wodociągowych (po raz pierwszy do dnia 12 lipca 2029 r.)
Ponadto projektowana nowelizacja zakłada ustanowienie nadzoru, który będzie kontrolował czy urządzenia służące do przesyłu wody zbudowane są z materiałów spełniających wymogi bezpieczeństwa wynikające z przepisów UE. Wymogi te muszą również spełnić chemikalia do uzdatniania wody i materiały filtracyjne.
Projektowana nowelizacja zobowiązuje również dostawców wody (w szczególności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych), organy PGW WP oraz ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej do oceny wycieków wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz opracowania planów działania w celu ich ograniczenia.
Zakłada się, że przynajmniej raz do roku dostawcy wody będą przekazywać konsumentom informacje dotyczące ilości rocznie zużytej wody; przebiegu zużycia w porównaniu ze średnim zużyciem w gospodarstwach domowych, ceny za litr wody dla porównania z cenami wody butelkowanej.
Dostawcy - zgodnie z projektowaną nowelizacją - będą zobowiązani do udostępniania odbiorcom aktualnych informacji takich jak jakość wody, przekroczenia wartości parametrycznych, twardość oraz stopień mineralizacji wody, wyniki programów monitoringu, wyniki oceny ryzyka itp.
