Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska
Pod koniec roku miną dwa lata od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska, co oznacza, że gabinet stworzony przez ugrupowania wchodzące w skład tzw. koalicji 15 października po wyborach w 2023 roku, jest na półmetku swojej pracy. Ostatnie wydarzenie nie napawają jednak rządzących optymizmem - koalicji nie udało się umieścić swojego człowieka w Pałacu Prezydenckim, bo wybory prezydenckie sensacyjnie wygrał wspierany przez PiS Karol Nawrocki.
Z kolei sondaże poparcia dla partii politycznych już od dłuższego czasu pokazują, że największe szanse na rządzenie po wyborach w 2027 roku mają ugrupowania prawicowe, a więc PiS i Konfederacja.
Premier Donald Tusk mówi, że "czas traumy powyborczej się kończy" i liczy, że uda mu się odwrócić ten niekorzystny trend - dlatego w środę, 23 lipca ogłosił plan wielkiej rekonstrukcji swojego rządu. Kto stracił posadę? Kim są nowi ministrowie?

Zmiany w resortach w rządzie Donalda Tuska. Są sensacje
Z uwagi na obecną napiętą sytuację międzynarodową, premier w ramach rekonstrukcji położył nacisk na resorty odpowiedzialne za szeroko pojmowane bezpieczeństwo - zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
- Ten rząd będzie koncentrował się na zapewnieniu bezpieczeństwa w sposób odważny, kreatywny i we współpracy z sojusznikami - zapowiada Tusk.
Największym zaskoczeniem rekonstrukcji jest dymisja ministra sprawiedliwości Adam Bodnara. Polityk był często krytykowany za zbyt wolno prowadzone rozliczenia działań Zjednoczonej Prawicy, a także nieudolne zmiany w sądownictwie. Jego następcą zostanie sędzia Waldemar Żurek.
Przeczytaj więcej o nowym ministrze sprawiedliwości - kim jest? Dotychczasowa kariera
Marcin Kierwiński powraca z kolei na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Polityk pełnił już tę funkcję między grudniem 2023 a majem 2024 roku. Odszedł m.in. na skutek słynnej "afery pogłosowej", a potem był pełnomocnikiem rządu związanych z odbudową obszarów dotkniętych powodzią w 2024.
Tomasz Siemoniak, czyli dotychczasowy szef MSWiA pozostaje w rządzie i będzie ministrem odpowiedzialnym za dalszą przebudowę służb specjalnych.
Radosław Sikorski nie tylko utrzyma stanowisko ministra spraw zagranicznych, ale dodatkowo zostanie wicepremierem.
Zobacz także: W tym zabytkowym dworku mieszka Radosław Sikorski
32-letni Miłosz Motyka z PSL zostanie ministrem nowego superresortu energii.
Wojciech Balczun nowym ministrem aktywów państwowych odpowiedzialnym za Spółki Skarbu Państwa. Zastąpi na stanowisku Jakuba Jaworowskiego.
Przeczytaj więcej na SE.pl: Nowy minister jest gitarzystą w zespole hard rockowym
Dotychczasowy minister finansów Andrzej Domański zostanie szefem nowego superresortu finansów i gospodarki.
- To pierwszy taki przypadek w historii, żeby w jednym miejscu skupić decyzje i gospodarcze i finansowe - powiedział Tusk komentując tę decyzję.
Czesław Siekierski przestanie być ministrem rolnictwa, zastąpi go inny polityk PSL - Stefan Krajewski.
Z rządem żegna się również minister zdrowia Izabela Leszczyna - zastąpi ją Jolanta Sobierańska-Grenda.
Stanowiska nie zachowa też minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, którą zastąpi dotychczasowa wiceminister Marta Cienkowska. Wcześniej mówiło się, że resort obejmie posłanka Polski 2050 z Warszawy Aleksandra Leo, jednak według medialnych doniesień miała odrzucić propozycję z powodów prywatnych.
Maciej Berek zostanie ministrem nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu, czyli kontroli nad wcielaniem w życie polityki poszczególnych resortów.
- Pierwsze rozliczenia będą za miesiąc, a kolejne co kwartał - przekazał premier podczas środowej konferencji prasowej.
Innym znanym politykiem, który odejdzie z rządu jest Sławomir Nitras. Nowym ministrem sportu będzie poseł KO Jakub Rutnicki.
O swojej dymisji poinformował sam Nitras w mediach społecznościowych we wtorek, 22 lipca.
Nowi ministrowie mają zostać zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę już w czwartek, 24 lipca. W piątek odbędzie się z kolei pierwsze posiedzenie nowego gabinetu.
To nie koniec zmian w rządzie - Donald Tusk zapowiedział także w najbliższych dniach "odchudzenie" gabinetu na poziomie wiceministrów, sekretarzy i podsekretarzy stanu. Niewykluczone, że do kolejnych roszad dojdzie też jesienią, gdy ze stanowiska marszałka Sejmu - zgodnie z umową koalicyjną - ma odejść Szymon Hołownia.
Konferencja premiera nt. rekonstrukcji rządu. Oto nowi ministrowie 23.07.2025: