świat

Protesty we Francji. Francuzi demonstrują przeciwko przemocy policji

2023-09-23 20:28

Na ulice wielu francuskich miast, w tym Paryża wyszły w sobotę 23 września tysiące francuskich obywateli. Protestanci uszkodzili kilka budynków, w tym policyjny radiowóz. Tłum skandował: „Wszędzie policja, nigdzie sprawiedliwości!”

Francja. Protesty we francuskich miastach. Francuzi mówią STOP agresji policjantów

W protestach, zorganizowanych na wezwanie około 100 organizacji związkowych i innych grup z dzielnic robotniczych, uczestniczyło około 30 tys. demonstrantów.

W Paryżu tłum skandował: „Wszędzie policja, nigdzie sprawiedliwości!”, „Bez sprawiedliwości, nie ma pokoju!” i „Sprawiedliwość dla Nahela!”, nastolatka zabitego 27 czerwca w pobliżu stolicy Francji podczas kontroli drogowej. Jego śmierć wywołała falę zamieszek w kraju.

Krótko po rozpoczęciu demonstracji, na północy stolicy, osoby ubrane na czarno i w kapturach uszkodziły oddział banku i obrzuciły petardami stojący w korku radiowóz. Komenda główna paryskiej policji podała, że samochód został zaatakowany „żelaznym prętem”. Interwencja oddziału policjantów na motocyklach „pozwoliła przerwać akcję i udzielić schronienia” policjantom z pojazdu – dodała Komenda Główna Policji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zmobilizowało w sobotę 30 tys. funkcjonariuszy policji i żandarmów w całym kraju, w tym 6 tys. do nadzorowania wizyty papieża Franciszka w Marsylii.

M. SAWICKI: NA POCZĄTKU WOJNY NIEMCY I FRANCJA BYŁY PO STRONIE ROSJI

Ministerstwa we Francji bronią służb

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin wystosował w piątek list poparcia dla policji i żandarmerii oraz wysłał telegram do prefektów, wzywający ich do „wykazania szczególnej czujności w związku z tymi zgromadzeniami” oraz do zgłaszania wiadomości „zawierających obraźliwe treści” oraz oburzające hasła, skierowane przeciwko instytucjom Republiki, policji i żandarmerii, które prawdopodobnie będą objęte zakresem prawa karnego.

W lipcu Komitet ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej potępił „utrzymującą się” praktykę we Francji, polegającą na „profilowaniu rasowym w połączeniu z nadmiernym użyciem siły przez organy egzekwowania prawa, zwłaszcza przez policję, wobec członków grup mniejszościowych, w tym ludzi pochodzenia afrykańskiego i arabskiego”.

Paryż wypowiedział się przeciwko tym oskarżeniom, uznanym za „nadmierne” i „bezpodstawne”, zapewniając, że „we Francji są zabronione jakiekolwiek środki polegające na profilowaniu etnicznym przez policję”.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE