Powrót do szkół 2021 w styczniu? Minister edukacji przedstawił specjalny plan

2021-01-04 8:42 hz
Powrót do szkół 2021 - czy nastąpi jeszcze w styczniu, w semestrze zimowym?
Autor: pixabay Powrót do szkół 2021 - czy nastąpi jeszcze w styczniu, w semestrze zimowym?

Czy powrót do szkół 2021 zaraz po feriach jest możliwy? Minister edukacji zapowiedział, że będzie zabiegał, by uczniowie jak najszybciej wrócili do nauki stacjonarnej. Powód? Nauka zdalna spowodowała, że w internecie zaroiło się od firm oferujących ściąganie online, a nawet zaliczenie całego semestru. Ministerstwo widzi w tym duży problem, którego rozwiązaniem miałby być powrót do szkół 2021 jeszcze w styczniu, w semestrze zimowym.

Powrót do szkół 2021 – kiedy?

Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice w ciągu kilku miesięcy zdążyli się już powoli przyzwyczaić do nauki zdalnej. Wielu z nich jednak z utęsknieniem czeka na powrót do szkół w 2021 roku. Kiedy będzie możliwy ? Minister edukacji przyznał, że MEN postara się, by nauka zdalna jak najszybciej wróciła do poszczególnych placówek. Może to nastąpić jeszcze w styczniu 2021, zanim zakończy się semestr zimowy. Przemysław Czarnek przyznał, że istnieje ku temu ważny powód. Chodzi o to, że lekcje online stały się atrakcyjnym kąskiem dla firm oferujących uczniom zdawanie egzaminów i testów online, a nawet zaliczenie całego semestru. Według informacji Polsat News średni koszt „usług” zdania egzaminu za ucznia waha się w granicach 20-60 zł. Stawka zależy od poziomu nauczania.

Sprawdź też: Powrót do szkół po feriach 2021 NIE dla wszystkich klas? Jest wyjaśnienie MEN!

Powrót do szkół jeszcze w semestrze zimowym miałby, zdaniem Przemysława Czarnka, skutecznie uniemożliwić „nowoczesne ściąganie”. Minister edukacji zdradził, że ma MEN ma specjalny plan, w którym przewiduje kilka wariantów przywracania nauki stacjonarnej.

Przez pandemię i zdalne nauczanie odkryła w sobie talent

Od czego zależy powrót do szkół 2021?

Jeśli chodzi o powrót do szkół 2021, po pierwsze, kluczowe mają się okazać nie testy pedagogów w najbliższych tygodniach. Po drugie, ważnym czynnikiem będzie to, ilu nauczycieli zdecyduje sie przyjąć szczepionkę na koronawirusa. 

- Szczepionka jest wielką szansą, żeby wyjść z tego kryzysu, żeby ratować życie tych, których życie jest najbardziej narażone - mówił w Polskim Radiu szef MEN. - A najbardziej nie jest narażone życie celebrytów, aktorów czy polityków, ale tych, którzy są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.

Jak zaznaczył szef MEN, kluczowy ma się okazać ten tydzień, a jeśli sytuacja się nie pogorszy, z dużą dozą prawdopodobieństwa jeszcze przed feriami powrót do szkoły przewidywany jest wśród uczniów klas I-III. Następnie ministerstwo rozważy przywrócenie nauki stacjonarnej w klasach ósmych i maturalnych.

Przypomnijmy, że zdalne nauczanie w szkołach po raz pierwszy wprowadzono w marcu 2020 roku. Lekcje online trwały aż do wakacji. Powrót do szkół nastąpił we wrześniu, jednak nauka zdalna szybko wróciła w październiku 2020 ze względu na dynamiczny rozwój pandemii.

Najnowsze