Polska wprowadzi euro zamiast złotego?!  To może obniżyć raty kredytów

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Polska wprowadzi euro zamiast złotego?! "To może obniżyć raty kredytów"

Polska wprowadzi euro zamiast złotego?! "To może obniżyć raty kredytów"

2022-06-14 21:12

Polska zdecyduje się na wprowadzenie euro zamiast złotego? To propozycja Szymona Hołowni, który przekonuje, że taka decyzja byłaby korzystna dla Polaków z kredytami. - Tam, gdzie jest euro, kredyty są tańsze - informuje lider Polski 2050.

Hołownia zorganizował we wtorek konferencję prasową przed budynkiem NBP w Warszawie, na której mówił o tym, że Polska to "czerwona wyspa na mapie kredytowej Europy".

"My dziś za kredyty płacimy w Polsce sześć razy więcej niż płacą Francuzi, Hiszpanie, Portugalczycy. Zależność jest bardzo jasna, czytelna, widoczna. Tam, gdzie jest euro, kredyty są tańsze. Tam, gdzie euro nie ma, kredyty są droższe" - powiedział lider Polski 2050.

Czytaj także: Fatalne wiadomości dla kredytobiorców! Stopy procentowe w górę dziewiąty raz z rzędu

Według niego "wprowadzenie euro dziś jest polską racją stanu". Hołownia podkreślił, że zapewniłoby to bezpieczeństwo "nie, jak się często mówi, jakimś wyimaginowanym elitom", tylko Polakom, z których wielu znalazło się w dramatycznej sytuacji.

"Gdy nagle okazało się wartość naszej waluty - faktyczną, którą poznajemy w sklepie, kupując usługi, produkty - nagle spada z miesiąca na miesiąc o więcej niż 10 proc." - zaznaczył.

"Euro jest dobre dla ludzi, dla Łukasza z Warszawy, który dziś musi płacić za swój kredyt mieszkaniowy sześć razy więcej niż zamożny mieszkaniec Portugalii czy Francji" - wskazał Hołownia.

Podkreślił również, że "wprowadzenie euro nie jest wyzbyciem się przez Polskę suwerenności". "Przeciwnie - jest wzmocnieniem jej suwerenności, jej bezpieczeństwa i jest troską o dobrobyt milinów Polaków, którzy dziś postawieni zostali w dramatycznie trudnej sytuacji" - oświadczył.

QUIZ. Te przysłowia zna każdy! A Ty? Wstaw brakujące słowa. Nie wszyscy dadzą sobie radę
Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego – jeden z najpopularniejszych związków frazeologicznych, używanych na co dzień przez wielu z nas: Albo rybki, albo…?

Zdaniem Hołowni już samo zadeklarowanie przez Polskę, że chcemy przyjąć wspólną europejską walutę "będzie wzrostem wiarygodności polskiej gospodarki".

"Rozpoczęcie tej drogi do euro byłoby też dobre ze względu na to, z czym mamy dziś do czynienia, jeśli chodzi o polską politykę monetarną - to, co robi szef NBP Adam Glapiński, zakochany w sobie z wzajemnością, co robią (premier Mateusz) Morawiecki i jego koledzy. Oni musieliby dużo bardziej spokojnie prowadzić polską politykę monetarną, zwracać uwagę na realia, na które dziś nie zwracają uwagi" - zaznaczył polityk.

"Przez lata powtarzano nam, że jeszcze mamy czas, że możemy zaczekać, że najważniejsze, żebyśmy tylko nie pozbywali się naszej złotówki, którą dziś zarządzają właśnie ci, o których mówiłem przed chwilą. Mówiono nam, że jak będzie euro, to będzie drożyzna. Dziś mamy drożyznę i nie mamy euro. Kiedy dziś słyszymy, że Chorwacja wprowadza euro za chwilę, że jej śladem idzie Bułgaria, to naprawdę - gdzie jest miejsce dla Polski? Co jeszcze nas powstrzymuje, jakich jeszcze wykrętów będziemy szukać?" - pytał lider Polski 2050.

Posłanka Paulina Hennig-Kloska zauważyła, "euro to druga waluta rezerwowa świata". "To daje jej i siłę, i stabilizację, mniejszy wpływ czynników geopolitycznych, mniejszy wpływ transakcji spekulacyjnych, ale także, a może przede wszystkim - mniejszy wpływ polityki na to, co dzieje się w bankach centralnych w Europie". "Euro to też eliminacja bardzo ważnego ryzyka - ryzyka kursowego, to jest niezwykle ważny proces z punktu widzenia polskiej gospodarki" - podkreśliła. Innym argumentem za przyjęciem euro - wyliczała - jest to, że "im większe instytucjonalne zintegrowanie Polski z Europą, tym większe bezpieczeństwo militarne".

Czytaj także: Będą kolejne obowiązkowe zajęcia w szkołach! Chodzi o najstarszych uczniów

Gzie można płacić euro?

Euro jest obecnie oficjalną walutą w 19 spośród 27 państw członkowskich UE. Kraje tworzące tzw. strefę euro to: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Słowacja, Słowenia oraz Hiszpania.

W ścisłym centrum Warszawy mieszka nietypowe stado: 3 ostronosy i człowiek
Listen to "5 sposobów na oszczędzanie przy niskich zarobkach" on Spreaker.