Obowiązkowa rejestracja męskiego nasienia? To nowa propozycja posłanki

i

Autor: pexels.com Obowiązkowa rejestracja męskiego nasienia? To nowa propozycja posłanki

Obowiązkowa rejestracja MĘSKIEGO NASIENIA? To nowa propozycja posłanki

2021-11-26 9:28

Ministerstwo Zdrowia chce, by od stycznia 2022 roku wszystkie ciąże w Polsce były rejestrowane w Systemie Rejestracji Medycznej w celu usprawnienia pracy medyków. Projekt rozporządzenia krytykuje m.in. Katarzyna Kotula, posłanka Lewicy z okręgu szczecińskiego. — Czekam na rządową propozycję rejestracji męskiego nasienia — napisała na Twitterze.

Nie milkną echa kontrowersyjnego projektu zmiany rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, który zakłada wprowadzanie do Systemu Informacji Medycznej bardziej szczegółowych danych o pacjentach. Jak poinformował na Twitterze Senator KO Krzysztof Brejza, wśród nich miałaby znajdować się także informacja o ciąży. Politycy opozycji uważają, że rządzący chcą w ten sposób zwiększyć "kontrolę" nad prawem antyaborcyjnym.

Obojętnie obok tematu nie przeszła również Katarzyna Kotula, posłanka Lewicy z okręgu szczecińskiego. Według niej należałoby rejestrować nie tylko ciąże, ale również męskie nasienie. – Czekam na rządową propozycję rejestracji męskiego nasienia. Polskie narodowe plemniki powinny być kontrolowane przez państwo. Mam nadzieje, że ministerstwo pracuje nad rozwiązaniem, które sprawi, że polskie nasienie już nigdy się nie zmarnuje, a każde „zdarzenie” będzie zarejestrowane – napisała na Twitterze.

Sedno Sprawy - Krzysztof Bosak

Centrum e-Zdrowia: raportowanie ciąż podyktowane jest względami medycznymi

Na początku listopada do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, którego celem jest doprecyzowanie szczegółowego zakresu danych dotyczących zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz zasad ich przekazywania. Zdaniem MZ zmiany przełożą na zwiększenie dostępności i przejrzystości informacji przekazywanych do Systemu Informacji Medycznej, co usprawni pracę personelu medycznego, ułatwi obieg dokumentacji medycznej i ograniczy koszty jej udostępniania.

Wśród danych, które pojawią się w SIM, są m.in.: dane służące identyfikacji podmiotu medycznego, dane dotyczące wyrobów medycznych, informacje o alergiach, implantach, grupie krwi, informacja o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji, kod ICF w zakresie rehabilitacji leczniczej i informacja o ciąży. Dane o alergiach, grupie krwi, ciąży czy implantach do 30 czerwca 2022 będą raportowane fakultatywnie.

CZYTAJ TEŻ: Dodatkowe 500 plus od stycznia! Dla kogo? Na co będzie można je wydać?

Centrum e-Zdrowia, które odpowiada m.in. za wdrażanie projektów dotyczących systemów informacyjnych w ochronie zdrowia wyjaśnia, że konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. związanymi z ordynowaniem leków – pozwoli w przyszłości na uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjenta.

Ponadto – jak wskazano – wykorzystanie informacji o ciąży jest niezbędne do weryfikacji uprawnień dodatkowych, jak np. uprawnień ciężarnych do otrzymania bezpłatnych leków lub prawa dostępu do świadczeń poza kolejnością.