Niedzielski zapowiada lockdown w Polsce. "Zbliżamy się do apogeum, sytuacja jest niebezpieczna"

2021-11-24 17:12
Będzie lockdown w Polsce od grudnia? Niedzielki zdradza plany rządu
Autor: Twitter/Ministerstwo Zdrowia NOWE obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia 5.01.2022

Możliwy lockdown w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że sytuacja epidemiczna w Polsce jest niebezpieczna, a w najbliższych tygodniach należy spodziewać się szczytu czwartej fali. Kiedy zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia?

Lockdown w Polsce coraz bliżej. Wcześniej nieoficjalnie informowaliśmy, że od 1 grudnia należy spodziewać się dodatkowych obostrzeń, m.in. limitów w sklepach czy restauracjach. Nasze przypuszczenia potwierdził podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia przyznał, że sytuacja jest bardzo niebezpieczna, a my zbliżamy się do apogeum czwartej fali koronawirusa. Największego wzrostu zakażeń należy się spodziewać w tym lub w przyszłym tygodniu.

Czytaj także: Nieoficjalnie: Od 1 grudnia nowe obostrzenia w Polsce. Będą limity w sklepach i restauracjach

- Zakładamy dwa scenariusze ze średnią dzienną liczbą zakażeń na poziomie między 25 tys. a 30 tys. Jesteśmy przygotowani do rozbudowy bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19 - poinformował Niedzielski.

Prognozy mówią, że jeśli szczyt będzie w tym tygodniu to średni poziom zakażeń będzie wynosił ok. 25 tys., zaś jeśli apogeum będzie w przyszłym tygodniu, to zakażeń będzie w przedziale 30-35 tys.

Czytaj także: Rzeczka piwem płynąca. „Pijany potok” miał ponad 1,2 procent alkoholu w wodzie!

 - Według naszych prognoz te dwa scenariusze powinny oznaczać, że w kolejnych tygodniach będziemy obserwowali już spadki - mówił Niedzielski, zastrzegając, że to jeden z możliwych rozwojów sytuacji, a pandemia już wiele razy pokazywała, że potrafi zaskoczyć przebiegiem i charakterystyką. - Ze scenariuszem braku spadku zakażeń także musimy się liczyć – zaznaczył.

Apogeum czy spadek?

Minister poinformował, że w zależności od tego, z jakimi scenariuszami będziemy mieli do czynienia – czy będzie apogeum i spadek, czy apogeum i utrzymywanie się wysokiej liczny – podejmowane będą dalsze decyzje.

- W przypadku, jeśli nie będziemy mieli sygnałów, które mówią o tym, że osiągamy apogeum i mamy do czynienia z perspektywą spadków, to na pewno wdrażane instrumenty będą musiały przewidywać zwiększanie restrykcji i dalsze kroki związane m.in. z tym, by limity, które obowiązują teraz miały bardziej dolegliwą postać – zapowiedział szef MZ.

- Ten scenariusz będzie oznaczał, ze być może na początku grudnia będziemy musieli podejmować takie decyzje – dodał.

Quiz. Stolice piłkarskich potęg. Tylko najlepsi znają wszystkie

Pytanie 1 z 10
Stolicą Francji jest:

Coraz większa baza łózek

Minister podkreślił też, że cały czas zwiększana jest baza łóżek w szpitalach dla pacjentów covidowych. - W tej chwili mamy dostępnych 24 tys. łóżek, z czego 2 tys. 200 to są łóżka respiratorowe - podkreślił. - Chcemy do końca listopada zwiększyć bazę łóżkową do ok. 26 tys. A w perspektywie 20 grudnia chcemy dojść do poziomu 31,5 tys. łóżek - dodał.

Czytaj także: Dni wolne od pracy 2022. Będzie aż siedem długich weekendów! [KALENDARZ ŚWIĄT]

Ile dziś zakażeń Covid-19? [24.11]

Dziś padł kolejny rekord zakażeń w czwartej fali koronawirusa. Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia, odnotowano 28 380 nowych i potwierdzonych przypadków. Najwięcej - ponad 5 tys. - w woj. mazowieckim.

- Mamy 28 380 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (5277), śląskiego (3588), wielkopolskiego (2607), dolnośląskiego (2178), małopolskiego (2176), łódzkiego (1886), pomorskiego (1505), lubelskiego (1503), kujawsko-pomorskiego (1380), zachodniopomorskiego (1355), podkarpackiego (1058), warmińsko-mazurskiego (980), podlaskiego (866), opolskiego (799), lubuskiego (506), świętokrzyskiego (503). 213 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną - czytamy na Twitterze.

Euro 2025 w Warszawie? Trzaskowski: To wizytówka dla miasta
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze