Iga Świątek pierwszą polską zwyciężczynią Wimbledonu w grze pojedynczej kobiet
W sobotę, 12 lipca 2025 Iga Świątek odniosła kolejny wielki sukces w karierze. 24-letnia raszynianka wygrała swój pierwszy w karierze turniej na kortach Wimbledonu. Na trawiastej nawierzchni polska zawodniczka była zdecydowanie lepsza od Amandy Anisimovy, którą pokonała bardzo pewnie i bez cienia wątpliwości - 6:0, 6:0.
To pierwsza wygrana Igi Świątek w Londynie, ale nie pierwszy wielkoszlemowy tytuł, który zdobywa w karierze Wcześniej tenisistka była aż czterokrotnie najlepsza w grze pojedynczej na French Open (2020, 2022, 2023 i 2024), a raz na US Open (2022). Iga jest też brązową medalistką igrzysk olimpijskich z Paryża (2024) w grze pojedynczej.
Sukcesy innych Polaków na kortach Wimbledonu
Iga Świątek jest pierwszą Polką, która wraca z Wimbledonu w charakterze mistrzyni, ale w przeszłości na tym niezwykle prestiżowym turnieju również inni Polacy przeżywali swoje wielkie chwile. Przypomnijmy sobie je.
Pierwsze sukcesy na Wimbledonie odnosili Polacy jeszcze przed wojną. Mowa tu oczywiście o Jadwidze Jędrzejowskiej, która w 1937 roku doszła do finału turnieju, w którym uległa jednak Brytyjce Dorothy Round 2:6, 6:2, 5:7.
Wśród kobiet wielką poprzedniczką Igi jest też Agnieszka Radwańska, która w 2012 roku również grała w finale Wimbledonu, ale uległa legendarnej Amerykance Serenie Williams 1:6, 7:5, 2:6.
Wśród singlistów udało się dopiero w tym roku wraz z triumfem Igi Świątek, ale w przeszłości Polacy wygrywali już Wimbledon w grze podwójnej oraz rozgrywkach mieszanych. W 2017 roku w duecie z Brazylijczykiem Marcelo Melo, Wimbledon wygrał Łukasz Kubot. Z kolei w 2024 roku w grze mieszanej mogliśmy cieszyć się z triumfu Jana Zielińskiego, który grał w parze z Tajwanką Hsieh Su-wei.
Wielkie sukcesy mają również w historii Wimbledonu polscy juniorzy - dość wspomnieć, że w grze pojedynczej turniej wygrywały na tym szczeblu takie zawodniczki jak - Aleksandra Olsza, Agnieszka Radwańska, jej siostra Urszula, a także sama Iga Świątek (w 2018 roku).
W grze podwójnej kobiet na poziomie juniorskim Polki wygrywały również w 1995 roku (Aleksandra Olsza i zimbabwejska zawodniczka Cara Black) i 2007 roku (Urszula Radwańska w duecie z Rosjanką Anastazją Pawluczenkową).
Najświeższy triumf na poziomie juniorskim odniósł z kolei Alan Ważny, który wygrał Wimbledon w deblu z Finem Oskarem Paldaniusem. Chłopcy wygrali tego samego dnia, co Iga Świątek, co pozwala określić 12 lipca 2025 jako jeden z najbardziej polskich dni na kortach Wimbledonu w historii.
Amanda Anisimova – artystka z rakietą. Kim jest rywalka Igi Świątek w finale Wimbledonu?: